Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
bagaż rejestrowany

Bagaż rejestrowany – Wizzair, Ryanair, LOT – wymiary, waga, cena

Podróżowaniem samolotem staję się najpopularniejszym środkiem transportu na świecie. Ceny biletów lotniczych spadają, komfort podróży wzrasta, jedyną uciążliwą kwestią od dawna jest odpowiednie spakowanie bagażu podręcznego oraz rejestrowanego. Należy pamiętać o odpowiedniej wadze, wymiarach, a także rzeczach, które możemy przewieźć. Każda linia lotnicza ustala indywidualne co można zabrać do bagażu rejestrowanego. W wielu przypadkach bagaż rejestrowany jest jedynym sposobem na przewiezienie rzeczy, których nie możemy przewozić w kabinie pasażerskiej. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat bagażu rejestrowanego w popularnych liniach lotniczych – Ryanair, Wizzair oraz PLL LOT.

Bagaż rejestrowany Ryanair wymiary, waga i cena

ryanair bagaż rejestrowany

Każdy przewoźnik ustala indywidualnie cenę, wagę oraz wymiary bagażu rejestrowanego, jaki można przewieźć ich liniami lotniczymi. W przypadku Ryanair cena bagażu rejestrowanego nie jest wliczona w cenę zakupu biletu lotniczego. Jeśli zdecydujemy się na wybór bagażu rejestrowanego musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które uzależnionego są od okresu, w jakim planujemy podróż.

maksymalne wymiary limit wagowy liczba sztuk
mały bagaż rejestrowany 55 x 40 x 20 cm 10 kg 1
standardowy bagaż rejestrowany 81 x 119 x 119 cm 20 kg 1

Ryanair dopuszcza przewożenie sprzętu ułatwiającego poruszanie się nieodpłatnie bez ograniczenia wagi oraz wymiarów.

Pamiętaj: W trosce o bezpieczeństwo podczas lotu przewoźnik Ryanair nie przyjmie bagażu, który przekracza wagę powyżej 32 kg oraz posiada wymiary większe niż dopuszczalne 81 cm wysokości, 119 cm szerokości i 119 cm głębokości.

Cena nadania małego bagażu rejestrowanego wynosi około 10-12 euro (43-52 zł), natomiast opłaty w przypadku standardowego bagażu do 20 kg to koszt około 110-180 zł. Jeśli przekroczymy limit wagowy i nasz bagaż rejestrowany będzie ważył ponad 20 kg, za każdy dodatkowy kilogram przyjdzie nam zapłacić dodatkowo 11 euro (47 zł) za każdy kilogram nadbagażu.

Wymiary, waga i opłaty za bagaż rejestrowany w Wizzair

wizzair bagaż rejestrowanyW przypadku linii lotniczej Wizzair, cena bagażu rejestrowanego nie jest wliczona w cenę biletu. Kwota, którą przyjdzie nam zapłacić uzależniona jest od wagi, trasy oraz sezonu, w jakim planujemy lot samolotem linii Wizzair.

maksymalne wymiary limit wagowy liczba sztuk
mały bagaż rejestrowany 149,9 x 119,4x 171,5 cm 10 kg 6
standardowy bagaż rejestrowany 149,9 x 119,4x 171,5 cm 20 kg 6
duży bagaż rejestrowany 149,9 x 119,4x 171,5 cm 32 kg 6

Jeśli zdecydujemy się nadać bagaż rejestrowany należy pamiętać, że jest on dodatkowo płatny. Zadbajmy także o odpowiednie zabezpieczenie bagażu. W przypadku bagażu rejestrowanego do 10 kg cena wynosi około 30 – 53 zł, standardowy bagaż z limitem wagowym do 20 kg to koszt od 62 do 311 zł. Najdroższym wyborem będzie bagaż rejestrowany do 32 kg, opłaty będą wynosić w przybliżeniu od 84 do 382 zł. Najlepszą opcją będzie zakup bagażu rejestrowanego przez internet podczas zamawiania biletów lotniczych. Jeśli zapomnimy wykupić tej opcji przez internet, koszt nadania bagażu rejestrowanego na lotnisku jest znacznie wyższy i może przekraczać nawet 120 euro. W przypadku gdy nasz bagaż będzie posiadał więcej kilogramów niż dopuszczalny limit, za każdy dodatkowy kilogram przyjdzie nam zapłacić 10 euro na lotnisku.

Wymiary i cena bagażu rejestrowanego – LOT

PLL LOT bagaż rejestrowany

Podczas planowania podróży warto sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika informacje na temat bagażu rejestrowanego oraz podręcznego, jaki możemy posiadać przy sobie. W przypadku linii lotniczych PLL LOT wymiary bagażu rejestrowanego są takie same, zmienna jest natomiast waga oraz liczba sztuk, jakie możemy nadać. LOT w swojej ofercie posiada obniżoną ofertę cenową na pierwszą sztukę bagażu rejestrowanego, który możemy dokupić w dowolnym momencie przed wylotem – koszt takiego bagażu to 110 zł / 25 EUR / 30 USD.

Klasa W cenie biletu maksymalne wymiary  limit wagowy liczba sztuk
LOT Economy Simple NIE 0
LOT  Economy Saver TAK 158 x 158 x 158 cm 23 kg 1-2 (zależne od kierunku)
LOT Economy Class (Standard/Flex) TAK 158 x 158 x 158 cm 23 kg 1-2 (zależne od kierunku)
LOT Premium Economy TAK 158 x 158 x 158 cm 23 kg 2
LOT BusinessClass TAK 158 x 158 x 158 cm 32 kg 3

W przypadku przekroczenia dopuszczalnych limitów (sztuk, wagi oraz wymiarów bagażu) pobrana zostanie dodatkowa opłata za nadbagaż z aktualnie obowiązującym cennikiem na stronie przewoźnika LOT. Dodatkowa sztuka bagażu rejestrowanego, która nie jest wliczona w cenę biletu będzie nas kosztować w przypadku lotu krajowego od 195 zł do 540 zł do kwoty tej należy doliczyć podatek VAT w wysokości 8%. W przypadku lotu międzynarodowego za dodatkowy bagaż zapłacimy od 325 zł do 930 zł. Najwięcej kosztować będzie nas dodatkowa sztuka bagażu rejestrowanego podczas lotu międzykontynentalnego cena zaczyna się od 500 zł, a może nawet wynieść 1400 zł. Kwota dodatkowego bagażu zależna jest od jego wagi.

Bagaż ponadwymiarowy – przekroczenie wagi lub wymiarów bagażu wliczonego w cenę

  • lot krajowy – od 195 zł do 370 zł (plus podatek VAT 8%)
  • lot międzynarodowy – od 325 zł do 630 zł
  • lot międzykontynentalny – od 500 zł do 955 zł.

Czy bagaż rejestrowany jest sprawdzany?

Każdy bagaż rejestrowany, który nadajemy na lotnisku podczas odprawy, przechodzi dokładną kontrolę przed trafieniem na pokład samolotu. W przypadku bagażu rejestrowanego możemy w nim umieścić znacznie więcej rzeczy niż w przypadku bagażu podręcznego, który możemy mieć przy sobie podczas lotu. Kontrola bagażu odbywa się przez specjalne urządzenia, które mają za zadanie wykrycie czy w naszym bagażu nie są transportowane materiały wybuchowe, narkotyki oraz substancje zakazane takie jak: płyn do zapalniczek, farba w areozolu, płynne bateria elektryczne, rtęć, chlor, materiały zakaźne. Dozwolone jest natomiast przewożenie alkoholu w bagażu rejestrowanym na terenie Unii Europejskiej limit wynosi 10 litrów wódki, 90 litrów wina oraz 110 litrów piwa na jednego pasażera. Poza terenem Unii Europejskiej limity te są znacznie niższe: 1 litr wódki, 4 litry wina lub 16 litrów piwa.


Dodaj swoją opinię