Samolot jest bardzo szybkim i wygodnym środkiem transportu. Pokonywanie bardzo dużych odległości nie stanowi żadnego problemu. Niekiedy chcąc zwiedzić dalekie zakątki świata, samolot jest jedynym rozsądnym wyborem. Jedne osoby uwielbiają latać samolotem, a inne przed lotem odczuwają ogromny stres i panikę. Wątpliwości co do bezpieczeństwa i komfortu lotem samolotem pojawiają się u kobiet spodziewających się dziecka. Kobiety zaczynają się zastanawiać, czy latanie samolotem w ciąży nie zaszkodzi im i ich nienarodzonemu dziecku… Jeśli też się znalazłaś w takiej sytuacji, to postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości i pokazać Tobie, że latanie w ciąży jest bezpieczne. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach i odpowiednio przygotować się na podróż samolotem w ciąży.
Spis treści
Ciąża a samolot – wymagania linii lotniczych!
Zanim podejmiesz decyzję o tym, że chcesz wybrać się w podróż samolotem w ciąży. Warto zapoznać się z przepisami jakie dana linia lotnicza stosuje względem kobiet w ciąży. Linie lotnicze nie zezwalają na latanie w bardzo zaawansowanej ciąży. A więc jeśli jesteś już w 36. tygodniu ciąży to niestety nie zostaniesz wpuszczona na pokład samolotu. Nie raz można było usłyszeć o porodzie w samolocie, dlatego też linie lotnicze starają się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć wdrażając właśnie zakaz latania samolotem kobiet po 36. tygodniu ciąży, a w przypadku ciąży mnogiej zakaz latania obowiązuje już po 32. tygodniu ciąży. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Przecież żadna kobieta nie chce narażać ani siebie, ani swojego nienarodzonego dziecka. Podróż samolotem w ciąży wiąże się z kilkoma godzinami spędzonymi w pozycji siedzącej, bardzo ograniczoną możliwością rozprostowania nóg i zmianą ciśnienia, na co kobieta może bardzo różnie reagować.
Wymagania poszczególnych linii lotniczych jeśli chodzi o latanie w ciąży mogą się od siebie różnić. Przykładowo WizzAir zezwala na wejścia na pokład kobiet do 34. tygodnia ciąży, a w przypadku ciąży mnogiej do 32 tygodnia ciąży. Trzeba też pamiętać o tym, że latanie po 28. tygodniu ciąży wymaga posiadania przy sobie zaświadczenia lekarskiego. W zaświadczeniu musi być wyraźnie napisane, że nie ma żadnych przeciwskazań do lotu. Zaświadczenie takie ma ważność dla linii lotniczych jedynie 6 dni, dlatego też trzeba udać się do lekarza krótko przed lotem. W przypadku linii lotniczych Ryanair kwestie dotyczące ciąży wyglądają podobnie. Od 28. tygodnia konieczne jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego. Jednak Ryanair daje na to więcej czasu. Zaświadczenie o tym, że ciąża przebiega prawidłowo może być wydane dwa tygodnie przed planowaną podróżą. Po skończeniu 36. tygodnia, a w ciąży mnogiej 32. tygodnia niestety nie zostaniesz już wpuszczona na pokład samolotu Wizz Air, ani też Ryanair. Jednak do Twojej dyspozycji pozostają jeszcze inne linie lotnicze. Zastanów się tylko, czy podróż samolotem w tak zaawansowanej ciąży jest konieczna.
Ciąża a lot samolotem – kiedy najlepszy okres?
Ciąża a lot samolotem to temat, który nieustannie wzbudza wiele kontrowersji i wątpliwości u osób podróżujących. Jeśli chcesz zaplanować wycieczkę, to najlepiej, aby lot samolotem odbył się w II trymestrze ciąży, czyli okresie od 14 do 27 tygodnia ciąży. W tym okresie dziecko ma już praktycznie wszystkie narządy wykształcone, spada ryzyko poronienia. Kobieta w tym czasie zazwyczaj czuje się bardzo dobrze, a brzuszek ma jeszcze niewielkie rozmiary. Latanie samolotem w ciąży w I trymestrze nie jest najlepszą decyzją. Lekarze podkreślają, że na początku ciąży pojawia się dość duże ryzyko poronienia i uszkodzenia płodu. III trymestr ciąży również nie jest dobrym okresem na latanie samolotem. W tym czasie mocniej niż wcześniej puchną nogi i można odczuwać większy ból pleców. Przeczytaj nasz poradnik gdzie jechać na wakacje w październiku.
Kiedy nie jest zalecane latanie samolotem w ciąży?
- jeśli jest to ciąża mnoga, gdyż takie ciąże zawsze są ciążami podwyższonego ryzyka;
- jeśli kobieta w ciąży cierpi na choroby układu krążenia;
- u kobiety w ciąży pojawił się problem z łożyskiem:
- gdy doszło wcześniej do poronienia.
Lot samolotem w ciąży – jak się do tego przygotować?
Odpowiedź na często pojawiające się pytanie: Czy można latać samolotem w ciąży? może nie jest tak oczywista dla kobiet w ciąży, ale brzmi TAK. Lot samolotem w ciąży jest bezpieczny i nie ma żadnego negatywnego wpływu na nienarodzone dziecko. Warto jednak do tego się w odpowiedni sposób przygotować. Mamy dla Was małą ściągę o czym warto pamiętać decydując się na podróż samolotem w ciąży.
- Wizyta u lekarza prowadzącego, zaświadczenie lekarskie
Zawsze najlepiej rozwiać wszelkie swoje wątpliwości u specjalisty. Kto doradzi kobiecie w ciąży lepiej, jak nie jej lekarz prowadzący. On powie Tobie, czy na tym etapie ciąży na jakim jesteś są jakieś przeciwwskazania do lotu samolotem, czy nie. Jeśli uzna, że nie ma przeciwskazań do lotu samolotem, otrzymasz od niego zaświadczenie lekarskie. Ważne, abyś pamiętała o jego zabraniu, zwłaszcza jeśli Twój brzuszek jest już dość duży. Gdyż linie lotnicze mogą o nie zawsze poprosić. - Samolot
Samolot jako maszyna może w ciąży okazać się zdecydowanie mniej komfortowy i wygodny, niż jak latałaś do tej pory. Warto zarezerwować sobie dobre miejsca. Najlepszą opcją będą fotele w środkowej części samolotu, przy wyjściach ewakuacyjnych. Pojawiające się wstrząsy są tam stosunkowo mało odczuwalne, a ponadto między siedzeniami jest znacznie większa przestrzeń na nogi. Można też zdecydować się na siedzenie na początku samolotu. One również posiadają dodatkową przestrzeń na nogi, a ponadto są usytuowane blisko toalety. Zapięcie pasa jest obowiązkowe, również dla kobiet w ciąży. Bez obaw pasy w samolocie są regulowane, więc nie powinnaś mieć z tym żadnego problemu. Pas musi opierać się na podbrzuszu, jeśli nie wiesz jak go zapiąć poproś o pomoc stewardessę. Warto co jakiś czas wstać, żeby rozprostować nogi i ciało. Ponadto trzeba pamiętać o pici dużych ilości wody, bo powietrze w samolocie jest bardzo suche. Na podróż warto założyć pończochy uciskowe i luźną, wygodną odzież. - Krótkie loty
Lot samolotem w ciąży nie powinien być zbyt długi. Najlepiej w tym okresie wybierać loty trwające maksymalnie 4 godziny.
WAŻNE!
Lot samolotem w ciąży wiąże się z koniecznością przejścia przez odprawę. Bez obaw bramka przez, którą przechodzisz nie zaszkodzi Twojemu dziecku. Jedynie bagaż jest prześwietlany przez skaner bezpieczeństwa. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości możesz poprosić o kontrolę przy użyciu wykrywacza metali, albo kontrolę osobistą.
Temat: ciąża a latanie samolotem nie powinien już teraz wzbudzać w Tobie żadnych wątpliwości i obaw. Latanie samolotem w ciąży jest w pełni bezpieczne. Jeśli zastosujesz się do powyższych porad lot samolotem w ciąży może być naprawdę przyjemny.