Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
couchsurfing kraków

Co to jest couchsurfing? Jak z niego korzystać?

Zbliżają się wakacje, sezon turystyczny a co za tym idzie wyjazdy za granicę, zwiedzanie innych miast. Często największym problemem dla nas jest brak pieniędzy, aby zorganizować fajny wyjazd. Dlatego też, z tego powodu, oraz aby powstawały relacje międzyludzkie powstała super idea. Co to jest couchsurfing? Jeżeli jeszcze tego nie wiesz, zapraszam do lektury.

Co to jest couchsurfing?

Na przełomie 2002 i 2003 roku, pewien Amerykanin Casey Fenton założył stronę internetową, dzięki, której można zaoferować własne mieszkanie, dom do zakwaterowania na czas pobytu w danym miejscu. Tak samo działa to w drugą stronę dla szukających. Czyli jak sama nazwa wskazuje, dosłowne tłumaczenie „surfowanie po kanapach”.

Couchsurfing logo

Wyżej wymieniony założyciel w 1999 roku starał się wyjechać i wpadł na pomysł aby pisać do ludzi zamieszkujących miasta do których chciał się udać. Wysłał wiadomości do ponad 1500 osób, studentów, czy są chętni aby go przenocować. Dostał około 50 pozytywnych odpowiedzi. Tak powstał pomysł, nad którym zaczął pracować zaraz po powrocie do rodzinnego Bostonu.

Sprawdź także: Co to jest Au Pair?

Jak korzystać z couchsurfingu?

Wchodzimy na portal Couchsurfing.org, tam musimy stworzyć sobie profil. Podajemy podstawowe informacje o sobie, jakie mamy zainteresowania, jakimi językami się posługujemy itd. Musimy również pokazać się, czyli wgrywamy zdjęcia do profilu.

Jako osoba oferująca nocleg dodajemy naszą ofertę. Wpisujemy kanapę, łóżko, apartament, mieszkanie, pokój- wszystko co od siebie chcemy zaoferować. Jeżeli mamy ochotę, możemy pokazać miasto, wyjść na kawę z przyjezdnym. Każdy ma wybór, kogo chce przyjąć pod swój dach, nie ma nic na siłę.

Couchsurfing rejestracja

Użytkownicy wzajemnie wystawiają sobie opinie na profilach, dlatego też możemy wybrać idealną osobę, u której chcemy się zatrzymać bądź, która będzie mieszkać u nas przez jakiś czas.

Jeżeli planujemy wyruszyć na przygodę życia korzystając z portalu, najlepiej wybrać dokładnie osobę, u której chcemy się zatrzymać. Pamiętajmy jednak, że on nie musi chcieć nas przyjąć. Zapoznajmy się z jego profilem, dobrym pomysłem jest również opublikowanie na swoim więcej szczegółów naszej podróży. Zaprośmy swoich znajomych na portalu, abyśmy byli bardziej wiarygodni. Nie polecam pisać wiadomości: „cześć, chcę się u Ciebie zatrzymać na dwie noce” najwięcej odpowiedzi jest negatywnych. Opiszcie siebie, opiszcie cel podróży i to co Was interesuje.

Korzyści wynikające z programu

Ile kosztuje couchsurfing? Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich- jest to darmowa opcja noclegu. Poznajemy dane miejsce z pozycji mieszkańca, od kuchni. Mamy większe możliwości wyjazdu, dzięki czemu poznamy więcej krajów, języków oraz kultur. Możemy rozpocząć długotrwałe znajomości z ludźmi z każdego miejsca na świecie.

Czy Couchsurfing jest niebezpieczny?

Użytkownicy tworzą społeczność, zapisują się ludzie, którzy wiedzą czego chcą. Niestety nikt nam nie da 100 procentowej pewności. Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na referencje, czytać opinię innych użytkowników. Jeżeli chcecie pojechać do kogoś, warto dokładnie przeczytać jego profil, zobaczyć czym się interesuje, jakie ma poglądy wtedy nie powinno dojść do żadnych zgrzytów.  Pamiętajcie aby zawsze mieć plan B, szczególnie w miejscach daleko od domu.

Couchsurfing w Polsce!

Nie ma bezpośredniej strony dla Polski. Informacje na ten temat znajdziemy po prostu na Facebooku, stronach i grupach poświęconych couchsurfingowi. Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzieć na Couchsurfing Polska. Teraz wystarczy się zarejestrować i wybrać cel podróży. Życzymy powodzenia!


Dodaj swoją opinię