Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
pokład samolotu pasażerskiego

Czego nie należy robić w trakcie lotu samolotem?

W czasie lotu na pasażerów czeka wiele zagrożeń, istnieje także wiele obostrzeń, które należy przestrzegać w trakcie lotu samolotem. O to przykładowe porady i rzeczy, których nie należy robić na pokładzie samolotu w trakcie lotu!

 1. Nie jęcz i nie narzekaj!
  Wiele osób podróżujących tanimi liniami lotniczymi wymaga najlepszej klasy, wygodnych foteli oraz najlepszej obsługi. W wielu przypadkach decydując się na zakup biletu za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych warunki, będą zgoła inne niż te, które widzimy w reklamach lub filmach. Jeśli masz jakieś zastrzeżenia co do warunków w samolocie, zgłoś to po podróży w odpowiednim dziale, pod żadnym pozorem nie obwiniaj i nie narzekaj stewardessie, która wykonuje swoją pracę. 
 2. Chodzić na bosaka lub w skarpetkach
  Na pokładzie samolotu obowiązuje zakaz chodzenia na bosaka oraz w skarpetkach. Spowodowane to jest faktem, że na podłodze samolotu znajduje się wiele nieprzyjemnych substancji. Dodatkowo podłoga jest nośnikiem wielu bakterii, dlatego, jeśli przemieszczasz się po pokładzie samolotu zawsze, rób to w obuwiu.
 3. Zakładanie soczewek kontaktowych przed lotem
  Osoby, które noszą soczewki kontaktowe, są świadome, jak suche powietrze i wentylacja potrafią podrażnić oczy. Przed dłuższym lotem, należy zdjąć soczewki i założyć okulary. Dzięki temu unikniemy podrażnienia oczu, a jeśli zdecydujemy się na drzemkę w samolocie, nie obudzimy się ze zmęczonymi oczami.
 4. Siedzieć bez ruchu!
  Nie należy siedzieć bez ruchu przez cały czas trwania lotu. Osoby, które często podróżują samolotem, są znacznie bardziej narażone na ryzyko zachorowania na zakrzepicę głębokich żył. Zalecane jest, aby przynajmniej raz na godzinę wstać z fotela i pochodzić po samolocie.
 5. Spożywanie alkoholu
  W przypadku wielu linii lotniczych nie ma zakazu spożywania alkoholu. Jednak nie jest zalecane spożywanie dużej ilości alkoholu w trakcie lotu, ponieważ alkohol działa na nasz organizm odwadniająco. Dodatkowo alkohol jest moczopędny, a w samolocie nie powinniśmy chodzić zbyt często do toalety. Wiele osób jest nieświadomych, że w trakcie lotu na dużej wysokości przelotowej samolotu alkohol działa znacznie mocniej na nasz organizm.
 6. Pragnienie w czasie lotu!
  Pokłady samolotów pasażerskich mają wiele wspólnych cech, jedną z nich jest niska wilgotność. Spowodowane to jest koniecznością hermetyzacji wnętrza samolotu, dlatego zaleca się pasażerom spożywanie dużej ilości wody podczas lotu, aby uniknąć uczucia częstego pragnienia.
 7. Spożywać jedzenie, które upadło na stolik lub podłogę
  Stoliczki oraz podłogi w samolocie nie są dezynfekowane. Przymocowane stoliczki do oparcia fotela, są wycierane tylko raz dziennie, w sytuacji, gdy samolot parkuje w hangarze lotniczym. Unikaj kładzenia jedzenia i sztućców na stoliczki.
 8. Korzystać z kocyków i przykrycia
  Podoba sytuacja, ma się do kocyków lub przykrycia, z którego pasażerowie mogą skorzystać w trakcie lotu samolotem. Skoro stoliczki są wycierane tylko raz dziennie, prawdopodobnie z kocem/przykryciem może być podobnie. Nie ma informacji jak często, są zmieniane przykrycia, z których korzystają pasażerowie.
 9. Pić napoje gazowane
  Podczas lotu duża zmiana ciśnienia powoduje w naszym organizmie, gromadzenie się gazów w jelitach, które powodują nieprzyjemne wzdęcia. Nie zaleca się spożywania napojów gazowanych, w celu uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji żołądkowych.
 10. Pić kawę oraz herbatę
  Kawa oraz herbata działa moczopędnie, wpływa także na odwodnienie naszego organizmu. W przypadku długich lotów samolotem nie zaleca się pica dużej ilości kawy czy herbaty, aby uniknąć częstego chodzenia do toalety.
 11. Zasypiać tuż przed startem
  Wiele osób, aby przetrwać długi lot samolotem, ucina sobie drzemkę, nie ma w tym nic złego. Jednak nie zasypiaj w samolocie tuż przed startem, ponieważ procedura startowa samolotu może was rozbudzić. Dodatkowo możemy mieć problem z wyrównaniem ciśnienia w uszach, aby nie zatykało uszów, otwórz usta w trakcie startu lub żuj gumę.
 12. Unikaj zasypiania przy oknie
  W transporcie publicznym takim jak samoloty czy pociągi należy unikać i dotykać miejsc, które mogły mieć styczność z innymi osobami. W przypadku lotu samolotem niehigieniczne jest opieranie głowy o okno lub ścianę podczas drzemki. Nie wiemy, kto podróżował przed nami na tym samym miejscu, czy nie kichał lub kaszlał. Przestrzegaj jednej bardzo ważnej zasady – nie dotykaj w samolocie rękoma ust, oczu oraz twarzy.
 13. Nie wyłączaj wentylacji!
  Jeśli zrobi Ci się zimno na pokładzie samolotu, ubierz dodatkowy sweter lub bluzę. Nie wyłączaj wentylacji, jest ona niezbędna do usuwania chorobotwórczych bakterii, które przenoszą się w powietrzu. Odpowiednie filtry w wentylacji na pokładzie samolotu, skutecznie zwalczają bakterie.
 14. Nie dotykaj przycisku spłukującego w WC
  Toaleta w miejscach publicznych i transporcie publicznym to siedlisko wielu bakterii. Jeśli korzystasz z WC w samolocie, po załatwieniu swojej sprawy, naciśnij przycisk spłukujący przez papierową serwetkę. Następnie dokładnie umyj ręce, skorzystaj także z serwetki lub chusteczki higienicznej podczas wyłączania wody i otwierania drzwiczek od ubikacji.
 15. Siadać na środkowym fotelu
  Podczas rezerwacji biletu i wyboru miejsca w samolocie, warto wybrać miejsce przy oknie, jeśli planujemy drzemkę w trakcie lotu. Jeśli mamy problem z trzymaniem moczu i często chodzimy do toalety, należy wybrać miejsce przy przejściu, aby nie przedzierać się przez wszystkich, wychodząc do ubikacji. Środkowy fotel jest najgorszą opcją, jaką możemy wybrać, nikt z nas nie lubi być przyciśniętym przez parę obcych pasażerów.
 16. Informuj stewardów o złym samopoczuciu lub problemie podczas lotu
  Załoga samolotu to przeszkolone osoby, które potrafią reagować w wielu stresujących sytuacjach. Jeśli czujesz się niedobrze lub pojawił się inny problem w trakcie lotu, poinformuj o tym stewarda. Każda osoba pracująca na pokładzie przed dopuszczeniem do lotów odbyła odpowiednie szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, a nawet odbierania porodu.

To nasz lista rzeczy, których należy unikać lub ograniczać w trakcie lotu samolotem. Podzielcie się swoimi przemyśleniami, jakie rzeczy zaobserwowaliście, których nie powinni robić pasażerowie podróżujący samolotem.


Dodaj swoją opinię