Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
Czy w samolocie można używać telefonu

Czy w samolocie można używać telefonu?

W ostatnim czasie otrzymujemy od was wiele wiadomości z różnego rodzaju pytaniami. W sekcji naszych porad dla podróżnych staramy się zawsze rzetelnie i na temat przedstawić informacje na dany temat lub problem. Do napisania tego poradnika zachęciła nas Marika, która często podróżuje samolotem, a jej pierwszy lot był bardzo stresujący. Każdy z nas posiada przy sobie telefon, smartfon oraz inne urządzenia elektroniczne, które bez trudu możemy wnieść na pokład samolotu. W wielu przypadkach korzystanie z telefonu / smartfonu podczas lotu samolotem jest zabronione, linie lotnicze nakazują wyłączenie telefonu lub włączenie trybu samolotowego. Jak to zatem jest, czy można używać w samolocie telefonu, czy jest to bezpieczne? Odpowiemy na te pytania w tym poradniku.

Czy w samolocie można używać telefonu? Dlaczego w samolocie trzeba wyłączyć telefon?

Przez wiele lat w Polsce oraz Europie było surowo zabronione korzystanie i używanie urządzeń elektrycznych (telefon, smartfon) na pokładzie samolotu w czasie startu, lądowania oraz do pułapu 3 tysięcy metrów. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego wydała rozporządzenie, które informowało, że włączone urządzenia mobilne mogą znacznie utrudnić oraz zakłócić połączenie między kokpitem samolotu (pilotami) a wieżą kontrolną (kontrolerami lotów). W przypadku znacznie utrudnionej komunikacji podczas startowania oraz lądowania samolotu istniało duże ryzyko dojścia do wypadku. Rozporządzenie zezwalało na skorzystanie z wewnętrznej sieci Wi-Fi dostępnej na samolocie w czasie lotu, jeśli samolot przekroczy wysokość 10 tys. metrów.

Aktualnie wiele linii lotniczych nie zakazuje korzystania z telefonu podczas lotu. Warunkiem jest korzystanie ze smartfona w trybie off-line w tzw. trybie flight mode (tryb samolotowy). Tryb ten wyłącza możliwość wykonywania połączeń zewnętrznych oraz blokuje transfer danych. Opcja ta dostępna jest w większości telefonów, wystarczy odszukać w swoim smartfonie ikonkę z samolotem, która aktywuje tryb samolotowy. Kilka linii lotniczych oferuję połączenie Wi-Fi na pokładzie samolotu, jednak należy pamiętać, że usługa ta jest dodatkowa płatna.

Pasażerowie, którzy przebywają na lotnisku lub w jego pobliżu mogą korzystać ze wszystkich urządzeń elektronicznych, także z telefonów.

Używanie sprzętu elektronicznego podczas lotu

Wchodząc na pokład samolotu zostaniemy poinformowani przez obsługę lotu, aby podczas startu oraz lądowania nie używać żadnych urządzeń elektronicznych. Po osiągnięciu bezpiecznej i odpowiedniej wysokości przez samolot, usłyszymy dźwięk umożliwiający nam odpięcie pasów bezpieczeństwa oraz pozwalający na bezpiecznie korzystanie z urządzeń elektronicznych, które muszą pozostać w trybie samolotowym – offline.

  • tablet,
  • smartfon, telefon komórkowy,
  • czytnik e-booków,
  • odtwarzacz MP3 i MP4,
  • laptop.
tryb samolotowy smartfon
Tryb samolotowy w smartfonie

Ładowanie telefonu w samolocie – czy w samolocie można ładować telefon?

Podczas długiego lotu może zdarzyć się taka sytuacja, że bateria naszego telefonu zostanie rozładowana. Jak naładować telefon w samolocie? Niestety w samolocie nie mamy możliwość naładowania telefonu za pomocą naszej ładowarki, najlepszym sposobem będzie skorzystanie z power banka. Przed długim lotem warto zaopatrzyć się w dużej pojemności power bank, który umożliwi nam ładowanie telefonu podczas lotu samolotem. Przewożenie power banku możliwe jest w bagażu podręcznym oraz dozwolone jest korzystanie z niego na pokładzie samolotu.


Dodaj swoją opinię