Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
Gdzie na weekend w góry

Gdzie na weekend w góry? Fajne miejsca w polskich górach.

Morze czy góry? Można zauważyć, że coraz więcej osób na weekend wybiera polskie góry. Piasek i woda również przyciąga, ale Polacy zaczęli aktywnie spędzać czas i wolą piesze wędrówki wśród natury, lasu niż bezczynne leżenie na plaży pełnej ludzi. Polskie góry pozwalają odkryć naprawdę wiele ciekawych miejsc i przede wszystkim można pobyć pośród dzikiej przyrody i świeżego powietrza. Można ciekawie spędzić weekend nie opuszczając granic Polski. Góry ciągną się od wschodu do zachodu naszego kraju, dlatego z każdego miejsca Polski można wybrać odpowiednie dla siebie miejsce. W tym artykule podpowiemy, jakie fajne miejsca w polskich górach można zobaczy, jakie miejsce dokładnie wybrać i jakich atrakcji można doświadczyć.

Gdzie na weekend w góry? Fajne miejsca bez tłumów. Jeżeli zależy nam na miejscu, gdzie nie ma ludzi, niestety na dzień dzisiejszy polskie góry są mocno przepełnione. Jednak są miejsca mniej uczęszczane i od tego zaczniemy.

Bieszczady – atrakcje, szlaki, miejscowości turystyczne

Jest to jedno z najbardziej dzikich miejsc w Polsce. Bieszczady są mocno owiane tajemnicą, które nie są jeszcze odkryte do końca przez człowieka. Jednak coraz więcej zainteresowanych wybiera się w te tereny. Widoki są niezapomniane. Są to tereny mocno zielone i zalesione, w których można spokojnie odpocząć od codziennego zgiełku. Bieszczady oddalone są od cywilizacji i jest to świetne miejsce na piesze wędrówki, nawet z całą rodziną. Najwyższym punktem Bieszczad jest szczyt Tarnica (1286 m n.p.m.). Nie są to trudne szlaki i podstawowe przygotowanie wystarczy aby pokonać trasę na sam szczyt. Poza wspinaczką górską można również skorzystać z innych atrakcji Bieszczad, które oferowane są w pobliskich miejscowościach. Można pojeździć konno czy wybrać się nad Solinę. Jest to sztuczny zbiornik wodny z zaporą, która ma aż 80 m wysokości. Znajduje się tam również plaża, z której spokojnie można korzystać. Dodatkowo po Jeziorze Solińskim pływają statki i można wybrać się w rejs.

Bieszczady Tarnica

Gdzie zatrzymać się w Bieszczadach?

Jeżeli chodzi o noclegi w górach, to w każdej miejscowości w pobliżu Bieszczad znajdziemy dla siebie odpowiednie lokum. Bieszczady są coraz bardziej uczęszczane, dlatego mieszkańcy udostępniają domy, mieszkania, hostele specjalnie dla przyjezdnych. Polecamy szukać noclegu w Wetlinie, Ustrzykach Dolnych, Cisnej, Polańczyku czy Chmielu. Każda z tych miejscowości posiada swoją własną historię i oferuje różne atrakcje. Jednak z każdego miejsca należy wybrać się w góry, które możemy pokonać po dosyć prostych szlakach jak i takich trudniejszych. W Bieszczadach znane jest również schronisko „Chatka Puchata”, które jest najwyżej położonym budynkiem w Bieszczadach. Można tam odpocząć, skonsumować swój posiłek i kupić herbatę lub kawę. Oczywiście nie można oczekiwać luksusów, w schronisku nie skorzystamy z eleganckiej łazienki, ani z noclegu.

Pieniny, czyli spływ Dunajcem, Trzy Korony i wizyta na Słowacji.

Kolejnym pasmem górskim idealnym na weekendowy odpoczynek są Pieniny. Te góry nie należą do wysokich, jednak są bardzo malownicze a dodatkowo oferują naprawdę sporo atrakcji dla wszystkich. Zajęcie znajdą tu dla siebie zarówno młodzi ludzie, rodziny z dziećmi jak również seniorzy. Swój weekend można zacząć w miejscowości Szczawnica, która ma charakter uzdrowiskowy. Znajdują się tam źródła wód mineralnych. Dodatkowo można skorzystać z licznych atrakcji, jak również z toru saneczkowego dla dzieci i dorosłych. Piesze wędrówki po Pieninach to bardzo rekreacyjne zajęcie. Piękne zielone tereny rozciągają się z każdej strony. Najwyższym szczytem w Pieninach są Trzy Korony, z których można zobaczyć panoramę Pienin, jak również zobaczyć oddalone Tatry. Jakie rozrywki przewidują Pieniny? To miejsce znane jest również ze spływów Dunajcem. W grupach, na tratwach razem z Góralem, wśród gór, lasów i przede wszystkim pięknych widoków. Pieniny znajdują się blisko granicy ze Słowacją, polecamy wypożyczyć rower lub wziąć swój i przejechać się do pobliskich słowackich miejscowości.

Pieniny Góry

Pieniny- miejscowości na nocleg

Zostało wspomniane już o Szczawnicy, która jest jedną z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejscowości w tym paśmie górskim. Podobnie jak w Bieszczadach, wszystkie okoliczne miejscowości przygotowane są na turystów, dlatego powinno znaleźć się miejsce dla każdego. Kolejnymi miejscowościami są Sromowce Niżne, Krościenko, Niedzica z zaporą na rzece Dunajec oraz Krośnica. W każdej z tych miejscowości można znaleźć oryginalne zabudowania góralskie a także prawdziwych, rodowitych mieszkańców. Oczywiście występują tam zabytkowe kościoły oraz zameczki czy dworki.

Góry Świętokrzyskie – atrakcje turystyczne

Swoją nazwę przyjęły od relikwii drzewa Krzyża Świętego, które znajdują się na Łysej Górze. Można znaleźć tam również przepiękny klasztor. Są to najstarsze góry w Polsce a ich najwyższy szczyt czyli Łysica nie przekracza 600 m n.p.m. Te góry zachęcają nie tyle co wspinaczką i aktywnością fizyczną, a jednak zapraszają swoją historią i geologią. Spotkamy tu szlaki do lżejszych spacerów, które zahaczają o różne ważne miejsca. Zaczynajmy więc od Jaskini Raj. W jaskini znajdziemy bogactwo przyrody nieożywionej, a dokładnie gołoborza, kamieniołomy i wyrobiska. Uznawana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce, jest ona dostępna dla oczu turystów. Można znaleźć tam również różne okazy skamieniałości, zachowane w skałach szczątki organizmów i różne minerały. Całe te góry są w Świętokrzyskim Parku Narodowym, w którym zobaczyć można przepiękne unikaty roślin i drzew. A jeżeli chodzi o drzewa to nie można zapomnieć o Bartku! Jest to najstarsze polskie drzewo.

góry świętokrzyskie

Noclegi w Górach Świętokrzyskich.

Jednym z najbardziej popularnych miejsc na nocleg w Górach Świętokrzyskich jest miejscowość Krajno, w którym znajdziecie Park Rozrywki i Miniatur Sabat. Jest to idealnie miejsce, na spędzenie weekendu w gronie rodzinnym wraz z dziećmi. Można skorzystać z rozrywek miejscowości a następnie pobyć na łonie przyrody przemierzając łatwe szlaki. Następnymi turystycznymi miejscowościami w Górach Świętokrzyskich są Święta Katarzyna, Chrusty czy Tarczek. W każdym miejscu można znaleźć inne rozrywki lub odrobinę spokoju.

Weekend w Karkonoszach. Atrakcje latem i zimą

Kolejnym pasmem górskim w Polsce są Karkonosze. Położone są na granicy polsko – czeskiej, a dzięki swoim atutom stanowią ciekawy pomysł na weekend. Te góry mogą być atrakcją dla każdego, znajdziecie tu ciekawe okazy geologiczne, zabytki architektury i wiele ciekawych nowoczesnych rozrywek opartych na tradycjach i sąsiednich miejscowościach. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), na którą można wejść aż trzema szlakami o różnej trudności. Jest to przepiękna góra, która rozpościera się nad miejscowością Karpacz. Kolejnym szczytem jest Szrenica, do której też jest dostęp dla turystów. Dostępne jest tam bardzo duże schronisko dostępne przez cały rok. Dostać się można tam z miejscowości Szklarska Poręba. Będąc w Karkonoszach nie można ominąć Śnieżnych Kotłów, które są bardzo ciekawą atrakcją. Dzięki zlokalizowanej na szczycie telewizyjnej stacji przekaźnikowej utworzył się punkt widokowy, który prezentuje całe kotły polodowcowe. Na dnie tych Kotłów znajdują się dwa stawiki, w których występuje krystalicznie czysta woda. Dodatkowo w Karkonoszach znajdziemy wile wodospadów, które stwarzają niesamowite widowiska. Są to między innymi: Wodospad Szklarki, Kamieńczyka, Mumlawy czy Wodospad Podgórnej i wiele innych.

karkonosze

Miejscowości obok Karpacza. Noclegi w Karkonoszach

Główną miejscowością, jak również mocno obleganą jest oczywiście wspomniany już Karpacz. Znajduje się tam najwięcej placówek noclegowych, jak również różne SPA i obiekty z wodami termalnymi. Można tu również odwiedzić znaną Świątynię Wang. Jest to budowla w całości z drewna jednak przy budowie nie użyto ani jednego gwoździa. Znajduje się tu również Muzeum Zabawek i wiele innych ciekawych obiektów. Jeżeli ktoś nie interesuje się wędrówkami po górach, ciekawym pomysłem na spędzenie weekendu jest właśnie to miasto. Jednak należy spodziewać się dużej ilości ludzi. Kolejną znaną miejscowością jest Szklarska Poręba i Jelenia Góra, w których również występują uzdrowiska a dodatkowo każde ma swoją własną historię i obiekty do zwiedzenia. Ciekawym pomysłem jest również zwiedzenie Karkonoszy po stronie Czeskiej. Serdecznie polecamy miasteczko Pec pod Śnieżką, gdzie znajduje się kilka zabytkowych domków.

Co zwiedzać w polskich Tatrach? Atrakcje dla dzieci i dorosłych.

I to jest kierunek najmocniej uczęszczany, czyli polskie Tatry. Jest to najwyższe pasmo górskie w Polsce a najwyższy szczyt, czyli Rysy. Z pierwszych atrakcji jakie spotykamy w Tatrach to znamienne miasto Zakopane i Krupówki. Jeżeli jednak ktoś jest chętny na większe atrakcje niż zakupy i jedzenie to można wybrać się bezpośrednio na szlaki. W Tatrach znajdziemy wiele miejsc, szlaków oraz punktów widokowych, które warto zobaczyć. Zacznijmy od Morskiego Oka. To największe tatrzańskie jezioro położone w dolinie. Jest to piękne miejsce otoczone Tatrami Wysokimi. Dla turystów może być to cel główny, gdyż trzeba pokonać minimum 8 km, ale dla wytrwalszych piechurów może być to tylko przystanek. Często turyści wybierają Dolinę Pięciu Stawów jako trasę, a następnie przechodzą do Morskiego Oka. Kolejnym turystycznym miejscem jest Kasprowy Wierch. Na samą górę można wybrać się kolejką wagonikową, która jest kolejną ciekawą atrakcją. Dla lubiących wyzwania proponujemy wejście szlakiem na Giewont. Jets to góra, która przypomina leżącego rycerza, a na jej szczycie znajduje się 13 metrowy, metalowy krzyż. Dla zmęczonych wędrówkami w różnych miejscach na mapie Tatr, jak również na różnych wysokościach znajdują się schroniska, w których można odpocząć, coś zjeść i się napić gorącej herbaty. Niektóre miejsca przewidują również nocleg dla osób, które wybierają się w najcięższe rejony polskich gór. W tym pasmie górskim spotykamy się z dużą ilością zbiorników wodnych takich jak na przykład Czarny Staw, którego nazwa pochodzi od barwy tafli wody. Wcześniej wspomniana Dolina Pięciu Stawów a także Morskie Oko. Dodatkowo można wybrać się nad Wodospad Siklawa, który jest największym wodospadem w Polsce. Najlepiej wygląda po deszczu, kiedy duże ilości wody łączą się z promieniami słonecznymi tworząc kolorowe kompozycje. Tatry są górami pełnymi atrakcji dla każdego. Można się tu wspinać, przemierzać szlaki jak również korzystać z atrakcji pobliskich miejscowości.

tatry

Nocleg pod Tatrami. Miejscowości w Tatrach.

Nie moglibyśmy zacząć od innej miejscowości jak Zakopane. Jednak tu warto pamiętać, że jest mocno eksploatowane miasto i przeludnione nawet poza sezonem. Noclegów można szukać w innych pobliskich miejscowościach. 15 kilometrów od Zakopanego znajduje się Bukowina Tatrzańska. Dojazd do wejścia na Morskie Oko lub do Zakopanego odbywa się poprzez komunikację miejską, co serdecznie polecamy. Obok Zakopanego znajduje się miejscowość Kościelisko, niektórzy twierdzą, że właśnie z tego miejsca jest najlepszy widok na Tatry. Z Kościeliska można wybrać się na Gubałówkę, która jest łatwiejsza do zdobycia z tej strony a niżeli od strony Zakopanego. Białka Tatrzańska słynie zaś z Term „Bania”, w których znajdziemy gorące źródła. Ta miejscowość jest oddalona od Zakopanego o około 10 kilometrów. W koło znajdziemy jeszcze takie miejscowości jak: Małe Ciche, Murzasichle czy Chochołów.

Przed wyjazdem w góry polecamy wcześniej zorganizować sobie taki wyjazd i dobrze się przygotować na każdą ewentualność. W zależności od gór wybieramy miejsce noclegowe, które nierzadko należy zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem szczególnie w trakcie trwającego sezonu turystycznego. Należy zabrać ze sobą różnego rodzaju nakrycia głowy i okrycia wierzchnie, aby pogoda nie była dla nas zaskoczeniem. Życzymy miłego weekendu w górach.


Dodaj swoją opinię