Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
jak spakować bagaż podręczny

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Bilet lotniczy kupiony, dni do wylotu coraz mniej. Trzeba się w końcu spakować i tutaj pojawia się największy problem. Większość osób głowi się: Jak spakować bagaż podręczny do samolotu? Warto o tym pomyśleć na kilka dni przed wylotem, aby dobrze się do tego przygotować i spakować bagaż podręczny w odpowiedni sposób. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli jakikolwiek przedmiot znajdujący się w bagażu podręcznym wzbudzi nawet najmniejsze podejrzenie podczas kontroli to niestety bagaż podręczny może być dokładniej przeszukany a niedozwolony przedmiot będzie skonfiskowany przez obsługę lotniska. Po co niepotrzebne nerwy i stres. My podpowiemy Tobie jak spakować się w bagaż podręczny, aby przejść kontrolę bez problemowo i na spokojnie.

Bagaż podręczny do samolotu – wymiary!

Zacznijmy od początku, a więc od sprawdzenia wymiarów bagażu podręcznego. Każda linia lotnicza, czy to Ryanair, Wizzar czy LOT pozwala zabrać na pokład samolotu tylko jeden bagaż podręczny, niekiedy dodatkowo możliwe jest zabranie torebki, torby z aparatem albo laptopem. Poza tym linie lotnicze dokładnie określają wymiary i wagę bagażu podręcznego, których lepiej nie przekraczać. Co prawda jedne linie lotnicze bardziej przestrzegają ustalonych limitów, a inne mniej, jednak mimo wszystko lepiej nie ryzykować i sprawdzić jakie wymiary powinien mieć Twój bagaż podręczny. Najczęściej wymiar bagażu podręcznego nie powinien przekraczać następujących wartości 50x40x20 cm, wielkości te uwzględniają rączki oraz kółka. Natomiast waga to maksymalnie 8-10 kg. Wymiary bagaży podręcznego, u różnych przewoźników:

 • WizzAir 42 x 32 x 25 cm, maksymalna waga 10 kg;
 • Ryanair 55 x 40 x 20 cm, maksymalna waga 10 kg;
 • LOT 55 x 40 x 23 cm, maksymalna waga 8 kg;
 • Easyjet 56 x 45 x 25 cm, maksymalna waga nie jest określona;
 • British Airways 56 x 45 25 cm, maksymalna waga 23 kg;
 • KLM 55 x 35 x 25 cm, maksymalna waga 12 kg;
 • Air France 55 x 35 x 25 cm, maksymalna waga 12 kg;
 • Lufthansa 55 x 40 x 23 cm, maksymalna waga 8 kg;

Jak już wiesz jakie wymiary może mieć Twój bagaż podręczny możemy w takim razie przejść do kolejnego kroku, czyli ustalenia co można spakować w bagaż podręczny.

Sprawdź także: Bagaż rejestrowany – Wizzair, Ryanair, Lufthansa, LOT

Co można spakować do bagażu podręcznego i zabrać na pokład?

W skrócie można by powiedzieć, że do bagażu podręcznego należy spakować tylko najpotrzebniejsze rzeczy, czyli to bez czego nie będziesz mógł się obyć podczas lotu trwającego kilka godzin. Najczęściej pakując bagaż podręczny można do niego spokojnie spakować:

 • napoje alkoholowe o zawartości alkoholu nie większej niż 70%, ale wyłącznie w opakowaniach do 100 ml; limity te nie odnoszą się do alkoholu zakupionego już po odprawie w strefie bezcłowej;
 • kosmetyki w bagażu podręcznym mogą być spakowane, ale w pojemnikach nie większych niż 100 ml; wszystkie muszą być dodatkowo umieszczone w przezroczystej torbie; kosmetyki w bagażu podręcznym wizzair, czy Ryanair nie mogą łącznie przekraczaj pojemności 1 l;
 • osoby podróżujące z dzieckiem mogą wnieść na pokład samolotu pokarm dla niemowląt, który nie podlega żadnym limitom;
 • w bagażu podręcznym mogą znajdować się również lekarstwa, które są niezbędne podróżującemu podczas trwania lotu.

Na stronie przewoźnika powinna znajdować się dokładna lista z przedmiotami, które można spakować w bagaż podręczny oraz lista z przedmiotami, które są zakazane. Warto się z nią zapoznać, aby dokładnie wiedzieć jak spakować bagaż podręczny do samolotu.

Kosmetyki i płyny w bagażu podręcznym

Wspomnieliśmy już wyżej o sposobie przewożenia kosmetyków i dopuszczalnej pojemności. Opakowania nie większe niż 100 ml, łącznie nie więcej niż 1 litr. Wszystkie kosmetyki płynne, półpłynne oraz w formie żelu musza być dodatkowo zapakowane w przeźroczystą torebkę. Poza wspomnianymi wymaganiami kosmetyki w samolocie Ryanair muszą być umieszczone w torebce o wymiarach 20 x 20 cm. Warto zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki w bagażu podręcznym linii wizzair czy ryanair, gdyż nawet najmniejsze przekroczenie dopuszczalnych limitów będzie skutkowało tym, że nadprogramowa ilość zostanie usunięta z naszego bagażu podręcznego. Dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o kosmetyki przewożone w wizzair, ryanair czy innych liniach lotniczych jest zaopatrzenie się w próbki produktów. W niektórych sklepach dostępne są miniaturki produktów, ich cena nie jest mała, ale wielkość odpowiednia, aby móc spakować niezbędne kosmetyki w bagaż podręczny. Innym rozwiązaniem jest kupienie małych buteleczek i przelanie do nich odpowiednich ilości. Obostrzenia dotyczące kosmetyków odnoszą się także do innych płynów, jak np. soki. Wyjątek stanowi pokarm dla niemowląt.

Bagaż podręczny a sprzęt elektroniczny

Cenniejsze i bardziej wartościowe przedmioty powinno się przewozić w bagażu podręcznym, gdyż bagaż główny może zaginąć, albo zostać uszkodzony a razem z nim nasz sprzęt elektroniczny. Linie lotnicze najczęściej zezwalają swoim pasażerom na przewiezienie jednego dodatkowe przedmiotu, który poza bagażem podręcznym może być bezpłatnie zabrany na pokład samolotu. Może to być:

 • torba z laptopem;
 • aparat fotograficzny w oddzielnym etui;
 • telefon, odtwarzacz muzyki, tablet, czy przenośna konsola;

W bagażu podręcznym można mieć także ładowarkę do telefonu, żelazko turystyczne, prostownicę, suszarkę itp.

Bagaż podręczny – niedozwolone przedmioty!

Wiesz już mniej więcej co możesz spakować w bagaż podręczny. Warto również dowiedzieć się czego w bagażu podręcznym nie można przewozić. Najogólniej nie pakuj w bagaż podręczny ostro zakończonych przedmiotów (druty do robótek ręcznych, korkociąg do wina itp.), łatwopalnych produktów, broni oraz amunicji. W bagażu podręcznym nie powinny znaleźć się żadne przedmioty, które ogólnie uznaje się za niebezpieczne, czyli: łatwopalne płyny, środki chemiczne, narzędzie takiej jak śrubokręt, młotek, piła itp.

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu? Ryanair, Wizzair, LOT, Lufthansa

Wiesz już co możesz, a czego nie możesz spakować w bagaż podręczny. Warto zatem dowiedzieć się jak spakować bagaż podręczny, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i wszystko zmieścić. My stosujemy się do czterech zasad, które umożliwiają idealnie spakować bagaż podręczny:

 1. na samym dnie umieść buty i grubszą odzież; najlepiej upchnąć tam rzeczy po które nie będziesz sięgać podczas lotu;
 2. odzież najlepiej zrolować i ciasno układać jedną rzecz obok drugiej, w ten sposób zaoszczędzisz miejsca w bagażu podręcznym;
 3. zadbaj o to, aby wykorzystać nawet najmniejszą przestrzeń bagażu podręcznego np. w butach możesz umieścić skarpetki, albo inne mniejsze przedmioty;
 4. kosmetyki w przezroczystych torebkach oraz sprzęt elektroniczny spakuj na samym końcu, aby znajdował się na szczycie bagażu podręcznego, będziesz miał do niego szybki dostęp, a musisz pamiętać o tym, że podczas kontroli będziesz musiał wszystko wyjąć.

Uwaga!
Jeśli mimo naszych wskazówek masz wątpliwość co do jakiegoś przedmiotu i zastanawiasz się czy można go spakować w bagaż podręczny czy nie sprawdź dokładny spis przedmiotów dostępny na stronie przewoźnika. Lista z niedozwolonymi i dozwolonymi przedmiotami, które można spakować w bagaż podręczny dostępna jest także na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Teraz już powinieneś mieć idealnie spakowany bagaż podręczny. Pamiętaj, że po wejściu na pokład samolotu bagaż podręczny powinieneś umieścić w przeznaczonym do tego celu schowku znajdującym się nad Twoim miejscem, albo pod fotelem znajdującym się przed Tobą.

Życzymy przyjemnego lotu 😊


Dodaj swoją opinię