Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
stewardessa

Jak zostać stewardessą? Czym się zajmuje i ile zarabia stewardessa?

Na naszym portalu postanowiliśmy przybliżyć najciekawsze zawody związane z lotnictwem i podróżami. Przedstawialiśmy jakiś czas temu najważniejsze zadania jakie wykonuje pilot samolotu, a także jak nim zostać oraz ile zarabia. Czas najwyższy na kolejny zawód, jakim jest stewardessa, zawód ten cieszy się dużą popularnością wśród kobiet. Zobacz, co trzeba zrobić, aby zostać stewardessą oraz ile zarabia osoba wykonująca ten zawód.

W tym artykule przybliżymy Wam, jak wygląda praca stewardessy oraz jakie są wymagania, aby rozpocząć karierę jako przyszła stewardessa. Dla wielu osób praca ta wydaje się wymarzona, prosta i przyjemna. Owszem stewardessa podróżuje do najdalszych zakątków świata, poznaje ciekawych ludzi, a do tego nie może narzekać na zarobki oraz dodatkowe benefity wynikające z wykonywanego zawodu (darmowe bilety lotnicze dla siebie i swojej rodziny).

Na czym polega praca stewardessy?

Głównym zadaniem stewardessy jest odpowiednie dbanie o bezpieczeństwo i komfort pasażerów przebywających na pokładzie samolotu. Do obowiązkowych zadań należy między innymi: blokowanie drzwi, sprawdzanie wyposażenia w samolocie oraz udzielenie informacji pasażerom jak mają zachować się podczas lotu i sytuacji awaryjnych.

Od zawsze panuje przekonanie, że stewardessa powinna być uśmiechnięta, być pomocna oraz posiadać miłą aparycję. To właśnie stewardessy dbają o pozytywną atmosferę i służą pomocą pasażerom, są także często twarzami i wizytówką danej linii lotniczej. Dodatkowym zadaniem jest także dostarczanie posiłków. Każda stewardessa musi także odpowiednio dbać o swój wizerunek – wymagania linii lotniczych są bardzo rygorystyczne i trzeba je skrupulatnie przestrzegać.

Jak są wymagania, aby zostać stewardessą?

Każda linia lotnicza ma swoje wewnętrzne wymagania względem stewardessy. W niektórych liniach lotniczych wymagane jest wykształcenie wyższe, jednak w większości wystarczy wykształcenie średnie (matura). Ważnym czynnikiem jest dobre zdrowie oraz brak lęku wysokości, oraz umiejętność pływania. Linie lotnicze wymagają także znajomości języków obcych (co najmniej dwa – jeśli, znasz więcej może to przyczynić się do tego, że zostaniesz zatrudniona/y przez przyszłego pracodawcę). Wielu przewoźników zastrzega sobie prawo do wyboru stewardess ze schludnym wyglądem i miłą aparycją (tatuaże, piercing w widocznym miejscu mogą spowodować dyskwalifikacje podczas rozmowy kwalifikacyjnej). Mniejsze szanse na zatrudnienie mają także osoby otyłe oraz niskiego wzrostu, w ogłoszeniu często pracodawcy określają minimalny oraz maksymalny wzrost dla kobiety i mężczyzny. Przyjmuje się, że odpowiedni wzrost dla stewardess to 160 – 170 cm, natomiast dla stewarda od 170 do 180 cm.

Przykładowe wymagania na stanowisko stewardessy linii Enter Air:

  • Wykształcenie wyższe lub w trakcie studiów
  • Płynna znajomość j. angielskiego (drugi język będzie atutem)
  • Bardzo dobry stan zdrowia oraz umiejętność pływania
  • Miła, schludna aparycja i wysoka kultura osobista
  • Dyspozycyjność, umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu
  • Gotowość do odbycia szkolenia przez okres 3 tygodni

Jak zostać stewardessą?

Wiele osób zastanawia się jak zostać stewardessa? Czy potrzebne są jakieś kursy i odpowiednie szkolenia? Oczywiście, istnieją szkoły policealne oraz kursy, które mają na celu przygotowanie do zawodu stewardessy, jednak ich ukończenie nie daje gwarancji zatrudnienia. Najlepszym sposobem na zostanie stewardessą jest złożenie wymaganych dokumentów w biurze kadr danej linii lotniczych lub śledzenie ogłoszeń na portalach z ofertami pracy. Jeśli nasza osoba zainteresuje pracodawcę oraz spełnimy jego wymagania, zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

Rekrutacja na stanowisko stewardessy podzielona jest na kilka etapów. Pierwsze z nich to egzaminy językowe, rozwiązywanie zadań grupowych oraz testy psychologicznie. Jeśli przejdziemy pozytywnie te etapy, kolejnym krokiem do zdobycia wymarzonej pracy jest szkolenie przyszłych kandydatów oraz badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej (szkolenie trwa kilka tygodni).

Praca dla stewardessy — jak jej szukać?

Jeśli marzysz o pracy jako stewardessa i spełniasz wszystkie wymagania, które opisaliśmy wyżej. Nie zostaje nic innego jak spróbowanie swoich sił i wysłanie aplikacji na stanowisko stewardessy. Jak to zrobić? Na oficjalnych stronach linii lotniczych znajdują się zakładki z aktualnymi ofertami pracy. Na portalach z ofertami pracy również często pojawiają się interesujące ogłoszenia, warto śledzić aktualne oferty i wysyłać swoje CV. Kolejnym sposobem jest skorzystanie bezpośrednio z wyszukiwarki Google, wystarczy wpisać odpowiednie słowa kluczowe: praca stewardessa lub cabin crew praca.

Ile zarabia stewardessa / steward? Zarobki w Polsce

Przyszła pora na najważniejsze pytanie – ile zarabia stewardessa? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Zarobki w Polsce dla zawodu stewardessy zależą od wielu czynników. Największy\ wpływ na zarobki ma firma (linia lotnicza), dla której pracujemy oraz miasto. Średnie zarobki osoby na stanowisku stewardessy lub stewarda w Polsce to około 3 000 złotych netto miesięcznie. Według informacji portalu pracuj.pl średnie zarobki dla zawodu stewardessy w około 25% przypadkach są wyższe niż 3300 złotych netto. Średnia pensja wynosi ok. 2600-2700 złotych netto, a 25% stewardów/stewardess zarabia mniej niż 2000-2100 złotych netto. Na wysokość pensji wpływają także dodatki oraz premie, więc zarobki mogą być znacznie wyższe.

W Polsce zarobki na stanowisku stewardessy nie są zbyt wysokie, dlatego wiele osób decyduje się na prace w zagranicznych liniach lotniczych. Najlepiej opłacalnymi są arabskie linie lotnicze, tam zarobki sięgają od 8 do 10 tysięcy złotych netto miesięcznie w klasie ekonomicznej. Nic dziwnego, że tak trudno dostać się na stanowisko stewardessy, jeśli podczas rekrutacji zgłaszają się setki chętnych osób.


Dodaj swoją opinię