Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
lądowanie samolotu pasażerskiego

Kiedy zostaną przywrócone loty pasażerskie?

Od wybuchu pandemii koronawirusa na świecie oraz w Polsce został niemal wstrzymany ruch lotniczych. Aktualnie odbywają się tylko nieliczne loty Cargo, na chwilę obecną wiele osób jest uziemionych w najdalszych zakątkach świata. Akcja #LOTdoDomu umożliwiła wielu rodakom powrót do kraju, to jedyna możliwość, z jakiej mogli skorzystać, aby wrócić z zagranicy do swoich domów i bliskich. Od 13 marca rząd zdecydował o całkowitym zamknięciu granic Rzeczypospolitej Polskiej na czas do 9 maja. Po zawieszeniu lotów pasażerskich i międzynarodowych połączeń lotniczych rząd wraz z zarządem LOT-u uruchomił program Lot do domu, pierwsze loty czarterowe ruszyły już 15 marca. Akcja #LOTdoDomu okazała się ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, w zaledwie trzy tygodnie wykonano 388 rejsów. 

Wiele osób zastanawia się, jak długo potrwa przestój w branży lotniczej oraz jaki wpływ będzie ona miała na linie lotnicze, oraz lotniska. Według wielu informacji dostępnych w sieci przedstawiciele linii lotniczej LOT mają nadzieję, że regularne loty i operacje lotnicze będą dostępne już pod koniec czerwca, w pierwszej kolejności liczą na loty krajowe, w następnym okresie na otwarcie granic i umożliwienie odbywania lotów międzynarodowych. Oczywiście, nie ma tutaj żadnych konkretnych dat, wiele zależy od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie. Odbywanie lotów regularnych pod koniec czerwca, jest wariantem bardzo optymistycznym, według wielu ekspertów uziemienie samolotów może potrwać znacznie dłużej. Wariant pesymistyczny sugeruje bowiem, że transport lotniczy (pasażerski) rozpocznie się w czwartym kwartale 2020 roku, a powrót do stanu sprzed pandemii koronawirusa może potrwać nawet do czasu kolejnego sezonu letniego w 2021 roku. Wiele zależy także od nastrojów pasażerów, czy po otwarciu granic i możliwości podróżowania samolotem, zapotrzebowanie będzie takie samo jak przed pandemią? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, pozostaje czekać i obserwować sytuacje na rynku lotniczym w Polsce.

Loty pasażerskie oraz międzynarodowe połączenia lotnicze z/do Polski, oraz rejsy krajowe zostają wstrzymane do 9 maja 2020 roku. Czekamy na kolejne informacje i decyzję podjęte przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej.


Dodaj swoją opinię