Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
Lotniska w Londynie

Lotniska w Londynie

Londyn należy do największego miasta w Europie oraz do jednego z największych na świecie. Według oficjalnych informacji w Londynie mieszka blisko 9 milionów osób, miasto przyciąga każdego roku miliony turystów oraz osób szukających pracy i możliwości rozwoju.

W celu zapewnienia dobrego połączenia lotniczego, wokół metropolii znajduje się aż 5 portów lotniczych: Gatwick, Stansted, Heathrow, London City Airport oraz Luton. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat największych lotnisk w Londynie, mogą okazać się przydatne dla osób planujących podróż do Anglii.

Od kilku lat przestrzeń powietrzna nad Londynem należy do najbardziej zatłoczonych na świecie, każdego dnia obsługiwanych jest kilka tysięcy lotów. Każde nawet najmniejsze problemy techniczne lub pogorszenie pogody może spowodować opóźnienie kilkugodzinne co może skutkować paraliżem na lotniskach.


 

Londyn – Stansted

Kod ICAO: EGSS
Kod IATA: STN
Typ lotniska: cywilne
Liczba terminalów: 1
Liczba pasażerów: 22 519 178 Odległość: 48km

lotnisko stansted

Adres: Bassingbourn Rd, Stansted CM24 1QW, Wielka Brytania

Port lotniczy Stansted położony jest około 48 km od centrum Londynu. Powstał w czasie trwania II Wojny Światowej, w celu stworzenia bazy militarnej Stanów Zjednoczonych. Aktualnie lotnisko jest czwartym co do wielkości i ilości odprawionych pasażerów portem lotniczym w Londynie. Port obsługuje głównie tanie linie lotnicze, a jej głównym przewoźnikiem jest linia Ryanair.

 

Londyn – Heathrow

Kod ICAO: EGLL
Kod IATA: LHR
Typ lotniska: cywilne
Liczba terminalów: 5
Liczba pasażerów: 74 985 748 Odległość: 24km

lotnisko Heathrow

Adres: Longford TW6, Wielka Brytania

Lotnisko Heathrow to największe lotnisko Europy. Port położony jest zaledwie 24 km od centrum Londynu, wyposażony jest w 5 terminali, co umożliwia odprawienie bardzo dużej ilości pasażerów. Pod względem operacji lotniczych i odpraw Heathrow zajmuje trzecie miejsce na świecie. Lotnisko w swojej ofercie posiada loty do 90 krajów.

 

Londyn – Luton

Kod ICAO: EGGW
Kod IATA: LTN
Typ lotniska: cywilne
Liczba terminalów: 1
Liczba pasażerów: 12 263 505 Odległość: 50km

lotnisko Luton
Adres: Airport Way, Luton LU2 9LY, Wielka Brytania

Port lotniczy Luton to lotnisko położone w pobliżu Luton, do centrum Londynu pasażerowie mają do pokonania około 50 km. Z lotniska Luton korzystają głównie tanie linie lotnicze oraz linie czarterowe. Lotnisko ma status międzynarodowego.

 

Londyn – Gatwick

Kod ICAO: EGKK
Kod IATA: LGW
Typ lotniska: cywilne
Liczba terminalów: 2
Liczba pasażerów: 40 269 087 Odległość: 40km

Lotnisko gatwick

Adres: Horley, Gatwick RH6 0NP, Wielka Brytania

Lotnisko Gatwick pod względem wykonanych operacji lotniczych zajmuje drugie miejsce w Londynie tuż za portem lotniczym Heathrow. Port położony jest 40 km od centrum stolicy, w pobliżu miejscowości Horley oraz Crawley.

 

Londyn – City Airport

Kod ICAO: EGLC
Kod IATA: LCY
Typ lotniska: cywilne
Liczba terminalów: 1
Liczba pasażerów: 4 319 301 Odległość: 10km

londyn city airport

Adres: Hartmann Rd, Royal Docks, London E16 2PX, Wielka Brytania

Londyn City Airport to lotnisko położone w Docklands, głównym zadaniem jest pełnienie funkcji lotniska biznesowego. Lotnisko wyposażone jest w krótki pas startowy, co uniemożliwia obsługę większych samolotów pasażerskich. Z portu mogą korzystać średniej wielkości samoloty oraz helikoptery. City Airport to najmniejsze lotnisko znajdujące się najbliżej centrum Londynu. Port działa od 1987 roku.

Źródło:

  1. https://www.londoncityairport.com/
  2. https://www.gatwickairport.com/
  3. https://www.london-luton.co.uk/
  4. https://www.heathrow.com/
  5. https://www.stanstedairport.com/

Dodaj swoją opinię