Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl

Lotniska w Polsce - Mapa lotnisk


Podróżowanie samolotem staje się w Polsce z roku na rok popularniejsze i znacznie bardziej dostępne niż kilka lat temu. Wielu polaków wybiera samolot jaki najbezpieczniejszy i najszybszy środek transportu, przewoźnicy i linie lotnicze kuszą także wieloma promocjami na popularne loty. Okres wakacyjny to znacznie wzmożony ruch na lotniskach w Polsce, aktualnie Polskie lotniska obsługują kilka milionów pasażerów każdego roku, a liczba ta stale rośnie. Nic dziwnego, że większość z nas wybiera samolot planując podróż lub urlop, w większych miastach w Polsce znajduje się lotniska z niego wygodne połączenie przynajmniej do kilku różnych państw.

Stały rozwój branży lotniczej w Polsce powoduje znaczny wzrost liczby lotnisk dostępnych w Polsce. Według oficjalnych danych przedstawionych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w Polsce działają 62 lotniska. W śród nich możemy wyróżnić lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, port niepodlegające certyfikacji, porty lotnicze zarządzane przez Aeorokluby oraz lotniska publiczne – pasażerskie. Większość portów lotniczych znajduje się w największych miastach w Polsce lub w bliskiej lokalizacji ma to znacznie ułatwić dojazd do lotniska oraz ułatwić dostęp do lotniska.

Największe lotniska pasażerskie w Polsce

Porty lotnicze w Polsce, które są wykorzystywane do transportu pasażerów czyli lotniska pasażerskie to blisko 15 lotnisk dostępnych na terenie naszego kraju. Głównym lotniskiem w Polsce i najważniejszą rolę odgrywa port lotniczy Chopin w Warszawie, pozostałe 14 lotniska stanowią porty regionalne.

Każdy rok znacznie wpływa na wzrost liczby obsłużonych pasażerów na polskich lotniska, rok 2017 był przełomowym rokiem z blisko 40 mln odprawiony pasażerami. Do największych lotnisk pasażerskich w Polsce możemy zaliczyć 15 lotnisk. Liderem jest oczywiście lotnisko Chopina w Warszawie, port lotniczy obsłużył ponad 17 mln pasażerów w 2018 roku. W czołówce największych lotnisk w Polsce znalazł się także port w Krakowie z liczbą blisko 7 mln obsłużonych pasażerów, to znacznie mniej niż w przypadku Lotniska Chopina. Według oficjalnego podsumowania Kraków Airpot odnotował aż 16% wzrost niż w 2017 roku. Na trzecim miejscu uplasował się port lotniczy w im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, lotnisko obsłużyło prawie 5 mln pasażerów, to zdecydowanie najlepszy wynik w całej historii lotniska. Wzrost wyniósł ponad 8% a najpopularniejszymi kierunkami okazały się loty do Londynu, Oslo i Sztokholmu. Do największych lotnisk pasażerskich warto uwzględnić lotnisko w Katowicach oraz we Wrocławiu.

Aktualnie tylko w trzech województwach w Polsce nie ma żadnych portów lotniczych – województwie opolskim, podlaskim oraz świętokrzyskim.

Porty lotnicze – wykaz

LogoNazwaKOD IATALokalizacja
Logo:
Nazwa:
Lotnisko Chopina w Warszawie
KOD IATA:
WAW
Lokalizacja:
Warszawa (Okęcie)
Logo:
Bydgoszcz airport
Nazwa:
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz
KOD IATA:
BDG
Lokalizacja:
Bydgoszcz-Szwederowo
Logo:
walesa airtport
Nazwa:
Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy
KOD IATA:
GDN
Lokalizacja:
Gdańsk Rębiechowo
Logo:
poznań airport
Nazwa:
Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego
KOD IATA:
PZN
Lokalizacja:
Poznań-Ławica
Logo:
kraków airtport
Nazwa:
Kraków Airport im. Jana Pawła II
KOD IATA:
KRK
Lokalizacja:
Kraków-Balice
Logo:
katowice airport
Nazwa:
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach
KOD IATA:
KTW
Lokalizacja:
Katowice-Pyrzowice
Logo:
lotnisko modlin warszawa
Nazwa:
Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin
KOD IATA:
WMI
Lokalizacja:
Warszawa-Modlin
Logo:
lublin airport
Nazwa:
Port lotniczy Lublin
KOD IATA:
LUZ
Lokalizacja:
Świdnik
Logo:
wrocław airport
Nazwa:
Port Lotniczy Wrocław S.A. im. Mikołaja Kopernika
KOD IATA:
WRO
Lokalizacja:
Wrocław-Strachowice
Logo:
lotnisko rzeszów
Nazwa:
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka
KOD IATA:
RZE
Lokalizacja:
Jasionka
Logo:
port lotniczy szczecin goleniów
Nazwa:
Port lotniczy Szczecin Goleniów im. NSZZ Solidarność
KOD IATA:
SZZ
Lokalizacja:
Szczecin-Goleniów
Logo:
łódź airport
Nazwa:
Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta
KOD IATA:
LCJ
Lokalizacja:
Łódź-Lublinek
Logo:
lotnisko olsztyn - mazury
Nazwa:
Port lotniczy Olsztyn-Mazury
KOD IATA:
SZY
Lokalizacja:
Szymany
Logo:
lotnisko zielona góra
Nazwa:
Port lotniczy Zielona Góra-Babimost
KOD IATA:
IEG
Lokalizacja:
Nowe Kramsko
Logo:
radom airport
Nazwa:
Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku
KOD IATA:
RDO
Lokalizacja:
Radom, Sadków

Regionalne porty lotnicze – czym są?

Mianem portów regionalnych portów lotniczych określamy lotniska, które służyć w roli pomocniczej w przypadku utrudnień i problemów na lotnisku w Warszawie. Ich głównym zadaniem było przyjmowanie pasażerów podróżujących z zagranicy, lub wylatujących przez Okęcie zagranicę naszego kraju. Regionalne porty lotnicze miały być łącznikiem lub węzłem przesiadkowym dla pasażerów w całej Polsce. W 2004 roku doszło do zmian, które spowodowały znaczny rozwój portów regionalnych. Wiele z nich posiada w swojej ofercie własne połączenia zagraniczne i korzystają z tanich linii lotniczych takich jak Ryanair, Wizz Air czy innych.

Aktualna mapa lotnisk w Polsce 2022/ 2023