Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl

Przyloty | Odloty Lotnisko Babimost - Port lotniczy Zielona Góra


Przyloty

Odloty

Port lotniczy Zielona Góra – Babimost

MiejscowośćZielona Góra, Babimost
AdresSzkolna 23, 66-111 Nowe Kramsko
Dane kontaktowe+ 48 68 351 23 00, biurozg@polish-airports.com
Rok założenia1977
Typ lotniskapasażerskie, towarowe
Kod IATAIEG
Kod ICAOEPZG
Powierzchnia385 ha
Współrzędne GPSN  52°08’19”  E  15°47’55”
Oficjalna strona lotniskaairport.lubuskie.pl
Aktualizacja rozkładu lotów20.05.2024

Lotnisko Babimost – Zielona Góra – to jedno z mniejszych lotnisk działających w Polsce. Port zlokalizowany jest na zachodzie kraju, tuż przy miejscowości Nowe Kramsko. Od Zielonej Góry lotnisko dzieli około 34 km. Port lotniczy Babimost to jedyne lotnisko umożliwiające obsługę pasażerów i turystów w województwie lubuskim. Dzięki lotnisku mieszkańcy dużej części województwa Wielkopolskiego oraz Lubuskiego mogą skorzystać z transportu powietrznego. Port lotniczy Zielona Góra w rankingu czynnych lotnisk w Polsce zajmuje 14 pozycję pod względem obsłużonych pasażerów i wykonanych operacji lotniczych.

port lotniczy Zielona Góra - Babimost

Mimo słabej końcówki roku 2018 zielonogórskie lotnisko zanotowało wzrost o 23,9% do ubiegłego roku. W 2018 roku na lotnisku Babimost odprawiono 21 934 pasażerów. Niestety na chwilę obecną port lotniczy nie uruchomił do tej pory żadnego stałego zagranicznego połączenia, spowodowane jest to brakiem chętnych przewoźników chcących skorzystać z lotniska Zielona Góra. Jedynym kierunkiem i rozkładowym połączeniem z portu Babimost są loty do Warszawy. Kierunek dostępny jest sześć razy w tygodniu, obsługiwany przez Polskie Linie Lotnicze LOT.

Powierzchnia portu to ponad 385 ha, lotnisko wyposażone jest w nowoczesny terminal pasażerski, terminal cargo oraz wszelkie budynki technicznego zabezpieczenia. Na terenie lotniska dostępnych jest 16 hangarów samolotowych.

Historia lotniska Zielona Góra

Podobnie jak w przypadku innych lotnisk dostępnych w Polsce, lotnisko po II wojnie światowej miało przeznaczenie wojskowe. Pierwszy lot pasażerski do Warszawy został uruchomiony 24 czerwca 1977 roku. Stałe połączenia pasażerskie do Warszawy z lądowaniem na lotnisku w Poznaniu, dostępne były dla pasażerów od 25 marca 2001 roku do września 2004 roku. Wznowione zostały po krótkiej przerwie w listopadzie 2005 roku, lot wykonywany był dwa razy dziennie przez linie Jet Air. Obecnie z zielonogórskiego lotniska dostępny są loty do Warszawy oraz loty przesiadkowe z międzylądowaniem na lotnisku Chopina. Wszystkie loty obsługuję linia lotnicza PLL LOT.

24 czerwca 2019 roku odbył się pierwszy lot czarterowy z Babimostu do Turcji. Jest to pierwszy wakacyjny kierunek dostępny z lotniska Zielona Góra w Babimoście, loty czarterowe dostępną są przez okres wakacyjny w każdy poniedziałek. Operatorem lotów jest Coral Travel Poland.

Dodaj swoją opinię