Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl

Przyloty i odloty - Lotnisko Gdańsk - Rębiechowo


Przyloty

Odloty

Port lotniczy Gdańsk – Rębiechowo im. Lecha Wałęsy

MiejscowośćGdańsk
Adresul. SŁOWACKIEGO 200, 80-298, GDAŃSK
Dane kontaktowe+48 525 673 531, airport@airport.gdansk.pl
Rok założenia1974
Typ lotniskacywilne
Kod IATAGDN
Kod ICAOEPGD
Powierzchnia240 ha
Współrzędne GPSN54°22’34.1″ E18°28’19.1″
Oficjalna stronaairport.gdansk.pl
Aktualizacja rozkładu lotów20.05.2024

Kolejnym portem lotniczym dostępnym w Polsce jest port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy. Należy on do czołówki największych lotnisk międzynarodowych w Polsce. Należy do trzech najważniejszych portów lotniczych działający w Polsce, zaraz za lotniskiem w Warszawie oraz Krakowie. Lotnisko zlokalizowane jest na Pomorzu, w dzielnicy Matarnia we wsi Rębiechowo. W pobliżu trójmiejskiej obwodnicy oraz skrzyżowaniu drug krajowych. Lotnisko oddalone jest 14 km od centrum Gdańska, od Sopotu dzieli je około 16 km, natomiast z Gdyni do portu lotniczego będziemy mieli do przejechania trasę około 21 km. Lotnisko w Rębiechowie oferuje wiele ciekawych połączeń lotniczych, dojazd do lotniska również nie stanowi problemu, wielu podróżnych z innych województw decyduje się na wylot z Gdańska. Port lotniczy w Gdańsku jest zapasowym oraz awaryjnym lotniskiem dla lotniska Okęcie w Warszawie.

"lotnisko

Historia i początki lotniska w Gdańsku

Początki powstania lotniska w Gdańsku sięgają czasów I wojny światowej. W 1910 roku lotnisko we Wrzeszczu było wykorzystywane w celach wojskowych. Natomiast rok 1919 jest oficjalną datą założenia cywilnego portu lotniczego Gdańsk, który powstał na bazie lotniska wojskowego. To w tym okresie doszło do licznych zmian i dynamicznego rozwoju lotniska oraz jego infrastruktury.

Lata dwudzieste to kolejny czas rozwoju gdańskiego lotniska, za sprawą licznych inwestycji lotnisko stało się międzynarodowym portem lotniczym. Dynamiczny wzrost pasażerów i operacji lotniczych wymusił kolejne zmiany, w odpowiedzi na znaczne zapotrzebowanie lotnisko zmieniło lokalizacje z centrum miasta na obszar, który stwarzał możliwość znacznego rozwoju i powiększenia lotniska.

Przełomową datą w historii gdańskiego portu jest 2 maja 1974 roku to w tym czasie został wybudowany port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo. Liczba pasażerów znacząco rosła, w celu podwyższenia jakości usługi zarząd lotniska zdecydował się na kolejną inwestycję, którą było wybudowanie nowego terminala pasażerskiego. W 1997 roku odprawionego z lotniska pierwszego pasażera. W roku 2004 lotnisku nadano imię byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy. Aktualnie port lotniczy Gdańsk – Rębiechowo stanowi kluczowy element w krajowym, europejskich oraz światowym transporcie lotniczym.

Regularne linie lotnicze obsługiwane przez port lotniczy w Gdańsku: airBaltic, easyJet, Finnair, KLM Royal Dutch Airlines, Lufthansa, Norwegian Air Shuttle ASA, Polskie Linie Lotnicze LOT, Ryanair, SAS Scandinavian Airlines, SWISS – Swiss International Air Lines, Wizz Air.

Touroperatorzy: 7islands, Blue Bird Airways, Ecco Holiday, Enter Air, Exim Tours, Fly Egypt, Grecos, ICELANDAIR, Itaka, Matimpex Travel, Neckerman, ONUR AIR, Rainbow Tours, Small Planet Airlines, Sun&Fun Holidays, Travel Service Polska, TUI, Wezyr Holidays, Wizz Tours.

Najpopularniejsze stałe kierunki i połączenia z lotniska Rębiechowo: Londyn, Oslo, Sztokholm, Warszawa.

Terminal – Tablica przylotów i odlotów na lotnisku w Gdańsku 

Do dyspozycji pasażerów na lotnisku Rębiechowo dostępne są dwa terminale T1 oraz T2. Terminal T1 został przygotowany z myślą o odlotach do krajów poza strefy Shengen. Terminal T2 przystosowany jest do przylotów i odlotów pasażerów, w terminalu znajduje się 20 stanowisk check-in i 10 gate’ów, które przeznaczone są do osób odlatujących od krajów ze strefy Shengen. Wszystkie terminale czynne są przez całą dobę. Terminale wyposażone są w tablicę odlotów i przylotów, która aktualizowana jest na żywo. Każdy nowoczesny port lotniczy stale rozwija swoją siatkę połączeń krajowych oraz międzynarodowych. W przypadku lotniska Gdańsk, do dyspozycji pasażerów jest wiele regularnych połączeń. Aktualną mapę połączeń można sprawdzić na oficjalnej stronie Airport Gdańsk.

mapa połączeń lotniska Gdańsk-Rębiechowo
mapa połączeń lotniska Gdańsk-Rębiechowo

Parking – lotnisko Gdańsk – Rębiechowo

Przy porcie lotniczym w Rębiechowie znajduje się wiele stref parkingowych przygotowanych dla pasażerów lotniska. W pobliżu znajdują się także liczne hotele i pensjonaty. Port w Gdańsku posiada w swojej ofercie 6 stref parkingowych, do dyspozycji pasażerów jest strefa Kiss&Fly, P1, P3, P4, P5 oraz P6. W strefie Kiss&Fly przysługuje każdemu darmowe 10 minut postoju przed terminalem. Każde następne 10 minut będzie nas kosztować 20 zł. Po przekroczeniu 2 godzin każda następna godzina to koszt 120 zł.

Parking P1 i P3 – krótkoterminowy

W przypadku parkingu P1 każde 10 minut postoju to koszt 2 zł, 1h – 12 zł, 2h – 18 zł. Stefa znajduje się 50 metrów od terminala. Rekomendowany czas postoju do 2h. Liczba miejsc 255.

Parking P3 to kolejny parking krótkoterminowy przeznaczony do postoju auto do 1 dnia. Parking znajduje się 100 metrów od terminala. Liczba miejsc: 315.

Cennik:

  • 10 minut – 2 zł
  • 1h – 12 zł
  • 24h (1 dzień) – 22 zł

Parking P4, P5, P6 – długoterminowy

Parking długoterminowy P4 oraz P5, strefa znajduje się 250 metrów od terminala przylotów i odlotów. Liczba miejsc: 935. Rekomendowany czas postoju: 2-7 dni.

Cennik:

  • 1 dzień – 20 zł
  • 7 dni – 79 zł
  • 3 tygodnie – 127 zł

Najtańszą opcją postoju jest wybór parkingu P6. Jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku postoju dłuższego niż 4 dni. Liczba miejsc: 1251. 

Cennik:

  • 1 dzień – 27 zł
  • 7 dni – 39 zł
  • 3 tygodnie – 95 zł

Szczegółowy plan parkingu dostępny jest oficjalnej stronie lotniska. Parkingi krótkoterminowe oraz długoterminowane są parkingami zewnętrznymi. Istnieje możliwość rezerwacji miejsca postojowego online na stronie lotniska. Płatność za parking można uiścić za pomocą gotówki, karty płatniczej oraz karty kredytowej.

Dodaj swoją opinię