Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl

Przyloty - Odloty - Lotnisko Lublin - Świdnik


Przyloty

Odloty

Port lotniczy Lublin w Świdniku

MiejscowośćŚwidnik, Lublin
AdresKróla Jana III Sobieskiego 1, 21-040 Świdnik
Dane kontaktowe+48 81 458 144 , info@airport.lublin.pl
Rok założenia2012
Typ lotniskacywilne
Kod IATALUZ
Kod ICAOEPLB
Powierzchniabrak danych
WspółrzędneN 51°14’25”
E 22°42’49”
Oficjalna stronaairport.lublin.pl
Aktualizacja rozkładu lotów13.04.2024

Informacje na temat portu lotniczego Lublin – Świdnik

Kolejnym lotniskiem dostępnym na mapie lotnisk w Polsce jest port lotniczy Lublin-Świdnik, który zlokalizowany jest 12 km od centrum Lublina. Oficjalną datą założenia lotniska oraz uruchomienia pierwszych lotów jest 17 grudnia 2012 roku. Lotnisko w Lublinie jest najnowszym lotniskiem w kraju, port został zbudowany od podstaw z wykorzystaniem wszystkich najnowszych usprawnień dostępnych na lotniskach na świecie. Początki lotniska w Lublinie sięgają czasów tuż przed wybuchem wojny światowej w 1939 roku. Lotnisko służyło wówczas także jako szkoła dla pilotów, zostało w dużej części zniszczone przez silne bombardowanie Luftwaffe w 1944 roku. Następnie zostało przejęte przez Niemców, czynnie wykorzystywany był do momentu wkroczenia Armii Czerwonej na Lubelszczyznę.

W 2007 roku inwestycje zaowocowały budową nowego portu lotniczego Lublin (LUZ), który funkcjonuje do dzisiaj (budowa lotniska od podstaw trwała 2 lata). Całą infrastrukturę oraz wszelkie formalności udało się zakończyć w 2012 roku to w tym czasie port został oficjalnie otwarty. W niewielkiej odległości od portu lotniczego znajdują się liczne hotele oraz pensjonaty przygotowane dla podróżnych i turystów. Lotnisko w Lublinie z roku na rok notuje znaczny wzrost zainteresowania, można zaobserwować zwiększoną liczbę operacji lotniczych (5 283 w 2018 roku) oraz ilość odprawionych pasażerów (455 188 w 2018 roku).

Lotnisko Lublin Świdnik

Tablica przylotów i odlotów lotnisko Lublin

Lotnisko w Lublinie należy do mniejszych portów lotniczych, posiada jeden terminal pasażerski, którego powierzchnia liczy 11 tys. metrów kwadratowych. Cały terminal składa się z trzech skrzydeł. Głównym jej elementem jest hala odlotów i przylotów, to właśnie w tym miejscu najczęściej podróżni czekają na swój samolot. Dostępna na hali tablica lotów informuje pasażerów o wszystkich przylotach i odlotach, które będą miały miejsce danego dnia na lotnisku w Świdniku. 29 maja 2019 roku do dyspozycji pasażerów korzystających z lubelskiego lotniska została oddana do użytku nowa hala odlotów, która ma znacznie przyspieszyć odprawę na lotnisku. We wschodniej części terminala, na lot oczekiwać będą pasażerowie strefy Schengen. Ogromną zaletą lotniska jest dobry dojazd i komunikacja miejska, port lotniczy uruchomił linię kolejową, która łączy Lublin Główny z lotniskiem.

Najpopularniejszym przewoźnikiem dostępnym na lubelskim lotnisku jest Ryanair, to właśnie tego przewoźnika wybiera największa liczba pasażerów. Inne linie lotnicze dostępne w Lublinie to: Lufthansa, easyJet, LOT, TUI Fly oraz Wizz Air.

Najpopularniejsze połączenia lotnicze z portu Lublin: Londyn, Dublin, Oslo, Eindhoven, Tel Awiw, Warszawa Okęcie, Antwerpia.

mapa połączeń lotnisko Świdnik
mapa połączeń lotnisko Świdnik

Parking przy lotnisku Lublin – Świdnik (Cennik)

Do dyspozycji pasażerów lotnisko przygotowało dwa parkingi A – krótkoterminowy oraz B – długoterminowy, o łącznej ilości 450 miejsc postojowych. Parking A posiada dogodną lokalizację tuż przed wejściem na halę odlotów, natomiast parking B znajduję się przed wejściem do hali przylotów.

Cennik parkingu A oraz B

Czas postojuCena
do 10 minut
Gratis!
do 1 godziny5 PLN
do 2 godzin
9 PLN
każda kolejna rozpoczęta godzina
3 PLN
1 doba
40 PLN
2 doba
60 PLN
3-7 doba
80 PLN
8-14 doba
100 PLN

Dla osób niepełnosprawnych port lotniczy oferuje darmowy postój do 30 minut. Wszystkie płatności za parking należy dokonywać w kasach samoobsługowych.

Dodaj swoją opinię