Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl

Port Lotniczy Radom - Sadków


Port Lotniczy Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku

Lotnisko Radom – Sadków położone jest w centralnej Polsce, w południowej części województwa mazowieckiego. Radomskie lotnisko znajduje się we wschodniej części gminy miasta Radom, około 4 km od centrum, w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy, która jest początkowym odcinkiem Drogi Krajowej nr 9 do Rzeszowa. Historia lotniska w Radomiu jest burzliwa i krótka, pierwsze plany i prace nad budową portu rozpoczęły się w 2006 roku, kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało działkę o łącznej powierzchni 3 ha w celu wybudowania cywilnego lotniska. Kolejne dwa lata to wielkie inwestycje, wszystkie prace związanie z budową portu lotniczego w Radomiu kosztowały prawie 22 mln. Przetarg na budowę portu lotniczego Radom-Sadków ogłoszono w 2008 roku.

W 2014 roku ukończona została budowa i modernizacja terminala pasażerskiego, która była największą inwestycją w historii lotniska:

  • Powierzchnia nowego terminala to 3 tys. m2
  • Nowoczesna hala przylotów i odlotów dostosowana do obsługi rejsów w strefie Schengen i Non-Schengen
  • Taśmociągi bagażowe z wagami
  • Punkty odpraw biletowo-bagażowych
  • Najnowocześniejsze urządzenia do prześwietlania bagażu i kontroli pasażerów

W maju 2014 port otrzymał certyfikat lotniska użytku publicznego.

Kierunki lotów i linie lotniczne dostępne na lotnisku Radom-Sadków: wszystkie loty rozkładowe zostały zawieszone od 30 października 2017 roku. Pierwsze loty z lotniska Warszawa – Radom zaplanowane są na wiosnę 2020 roku.

Historyczne połączenie z radomskiego lotniska:

  • Air Baltic – Ryga
  • Czech Airlines – Praga
  • Sprint Air – Berlin (Tegel), Wrocław, Gdańsk, Praga, Lwów

 

lotnisko radom

Miejscowość Radom
Adres Port Lotniczy „RADOM” S.A.
ul. Kaszubska 2
26-600 Radom, PL
Dane kontaktowe info@lotnisko-radom.eu
Rok założenia 2014
Rok zamknięcia 2016
Typ lotniska wojskowo-cywilne
Kod IATA RDO
Kod ICAO EPRA
Powierzchnia brak oficjalnych danych
Współrzędne GPS 51°23’21″N 21°12’49″E
Oficjalna strona brak oficjalnej strony lotniska
Aktualizacja danych 13.04.2024

Co z lotniskiem w Radomiu?

W sieci powstało mnóstwo memów na temat lotniska w Radomiu, eksperci nie zostawiają suchej nitki na zarządzie, który kolejny raz inwestuje wiele milionów na rozbudowę portu lotniczego, z którego od 2017 rok nie skorzystał żaden pasażer.

Poseł Adam Bielan tak skomentował informacje na temat rozbudowy lotniska: To lotnisko jest w naszym kraju wręcz niezbędne, bo według szacunków do 2027 roku lotnisko Chopina w Warszawie nie będzie w stanie obsłużyć tylu pasażerów, ilu chciałoby latać.

Alternatywą dla wszystkich podróżujących w okresie wakacyjnym ma być właśnie radomski port lotniczy. Plany rozwoju lotniska Sadków robią wrażenie, czy skończy się tylko na inwestycjach i pięknych planach? Tego nie wiemy! Bezwątpienia lotnisko Radom – Sadków przeszło do historii, za sprawą krótkiego działania portu lotniczego. Rząd zapowiada, że aktualne inwestycje i plany rozbudowy lotniska mają usprawnić jego działanie oraz zwiększyć przepustowość obsługiwanych pasażerów do trzech milionów rocznie. Aktualnie port lotniczy Radom będzie istniał pod nazwą Warszawa-Radom, przypomnijmy, że z Warszawy do Radomia dzieli nas około 100 km. Według informacji znalezionych w sieci, uruchomienie nowego lotniska Warszawa – Radom zaplanowano na wiosnę 2020 roku.

Lotnisko Radom – Sadków aktualności 2019

16.07.2019 – trwa rozbiórka terminala przez firmę Tom-Bud. Termin zakończenia prac to 13 sierpnia 2019, firma ma cztery tygodnie na rozebranie terminala.

08.07.2019 – zarząd portu lotniczego w Radomiu podpisał umowę z firmą Max Bogl, która przebuduje drogę startową na radomskim lotnisku. Przebudowa aktualnej drogi startowej ma potrwać 64 tygodnie, planowane zakończenie prac to koniec 2020 roku.