Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
symulator samolotu

Najlepsze symulatory samolotów – jaki symulator samolotu wybrać?

Symulatory lotu to świetna możliwość na sprawdzenie jak wygląda praca pilota oraz idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. Kilka lat temu symulatory lotów cieszyły się ogromną popularnością, bez trudu mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności podczas rozgrywki na komputerze lub laptopie. Aktualnie na próżno szukać na rynku nowych symulatorów lotu, dlatego w tym artykule przedstawiamy najlepsze dostępne symulatory lotu na komputer.

Najlepsze symulatory lotu – ranking

Profesjonalne symulatory lotu w sposób rzeczywisty odzwierciedlają wszystkie techniczne aspekty, jakie musi wykonać pilot w czasie startowania, lotu oraz lądowania. Wybierając symulator lotu zwróćmy uwagę, jakim samolotem chcemy rozpocząć naukę pilotażu – awionetka, samolot pasażerski czy helikopter. Wiele symulatorów szczegółowo przedstawia wszystkie dostępne urządzenia w kokpicie samolotu i jego widoku, infrastrukturę lotniska oraz modele samolotów.

Przeczytaj także: Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?

X-Plane 11

X-plane 11 widok z kokpitu
X-plane 11 widok z kokpitu – źródło: https://www.x-plane.com/

Doskonałą alternatywą dla popularnego symulatora lotów Microsoft Flight Simulator jest X Plane 11. X-Plane to symulator lotów charakteryzujący się dużym realizmem. W czasie rzeczywistym przeliczane są siły działające na obiekt latających oraz jego zachowanie w powietrzu. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że program X-Plane wykorzystany został do zaprojektowania pierwszego prywatnego statku kosmicznego SpaceShipOne. Jako jedyny symulator z rynku masowego dopuszczony jest przez FAA do szkolenia pilotów linii lotniczych (w wersji pro). Gracze mogą spróbować swoich sił za sterami helikopterów, awionetek oraz najnowszych samolotów pasażerskich i wojskowych. X-plane 11 oferuje bardzo intuicyjny interfejs oraz piękną grafikę 3D. Symulator stawia na szczegółowe odwzorowanie kokpitu samolotu, lotnisk, dróg oraz oświetlenia i wszelkich dźwięków podczas lotu.

W 2017 roku została wydana edycja na Steam pod nazwą X-plane 11, cena to 214,99 zł (59,99 $). Podobnie jak w przypadku innych symulatorów lotu dostępnych na Steamie, dodatki i rozszerzenia są płatne.

X-Plane dostępny jest na platformy Microsoft Windows, Mac OS X i Linux. Dodatkowo dostępne są mobilne wersje na mobilne platformy Android i iOS.

Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator
Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator to seria symulatorów lotów firmy Microsoft rozwijana już od 25 lat. To zdecydowanie najpopularniejszy symulator lotów, jego początki sięgają lat 70. Projekt znany jest także pod skrótem MSFS. Każda kolejna edycja symulatora, poprawiona jest o lepszą grafikę oraz dokładniejsze odzwierciedlenie rzeczywistego lotu, w taki sposób, abyśmy jak najbardziej wczuli się w rolę pilota samolotu. Wielu zaawansowanych graczy, aby dokładniej odwzorować symulator, wyposaża swoje stanowisko w dodatkowe monitory, joysticki oraz sprzęt do pilotażu.

Ostatnia wersja programu pod nazwą Flight Simulator X została opublikowana w 2006 roku. Aktualnie symulator dostępny jest na PC oraz w nowej wersji na Steam pod nazwą „Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition”. Edycja Steam umożliwia nam wykupienie dodatkowych rozszerzeń, dzięki którym możemy zasiąść za sterami najnowszych modeli samolotów pasażerskich takich jak: Airbus A318/A319 czy Boeing B-29 Superfortress. Gra jest cały czas aktualizowana, a gracze mogą skorzystać z najbardziej znanych samolotów na świecie i wybrać się w podróż z dowolnego z 24 000 dostępnych miejsc docelowych. Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition został wydany 16 października 2006, cena to 89,99 zł (24.99 $).

IL-2 Sturmovik

IL-2 Sturmovik
Źródło: https://il2sturmovik.com/

IL-2 Sturmovik to symulator lotów pozwalający na pilotowanie kilkudziesięciu samolotów bojowych z okresu II wojny światowej. Pierwsza wersja symulatora IL-2 została wydana w 2001 roku.

Nazwa IL-2 Sturmovik pochodzi od nazwy radzieckiego samolotu szturmowego Ił-2, zaprojektowanego przez Siergieja Iljuszyna. Symulator stawia przede wszystkim na odzwierciedlenie realizmu historycznego. Większość dostępnych modeli samolotów dostępnych w grze, powstała na wzór oryginalnych szkiców oraz projektów. Na plus zasługuje fakt, że gracze mają dostęp do trybu wieloosobowego oraz edytora misji.

Wersje IL2: Strumovnik:

  • IL-2 Sturmovik: Bitwa o Stalingrad
  • IL-2 Sturmovik: Bitwa o Moskwę
  • IL-2 Sturmovik: Battle of Kuban
  • IL-2 Sturmovik: Battle o BODENPLATTE

Cennik dostępny jest na oficjalnej stronie symulatora, edycja standardowa to koszt od 49.99$, natomiast edycja premium kosztować nas będzie 79.99$.

Dodatkowe symulatory lotu

Wymienione wyżej symulatory należą do najpopularniejszych w swojej tematyce. Jednak w sieci znajdziemy także kilka mniej popularnych symulatorów lotów, które również nadają się do rozpoczęcia przygody z pilotażem samolotów.

  1. FlightGear
  2. Google Earth Flight Simulator
  3. World of Warplanes
  4. Ace Combat: Assault Horizon
  5. Wings of Prey: Skrzydła Chwały
  6. Tom Clancy’s H.A.W.X.
  7. Strike Fighters 2
  8. Lock On: Modern Air Combat
  9. Airport Simulator
  10. Airlines 2
  11. Prepar3D

Podsumowanie

Jak widać na rynku znajdziemy kilka dobrych symulatorów lotów, które wykorzystywane są w szkoleniu nowych pilotów. Jeśli planujemy dłuższą przygodę z lataniem samolotami, warto zainwestować w sprzęt i akcesoria do domowej symulacji lotu. Pamiętajcie, że jest to nasza obiektywna opinia na tematy najlepszych symulatorów lotu, dajcie znać w komentarzu, z jakich symulatorów korzystaliście lub korzystacie :).


Dodaj swoją opinię