Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
pies w samolocie

Pies w samolocie. Przewóz zwierząt samolotem – co musisz wiedzieć?

Dla niektórych osób pies jest nie tylko najlepszym przyjacielem, ale również członkiem rodziny, dlatego też planując wakacje również on jest brany pod uwagę. O ile wycieczka samochodem nie przysporzy żadnych problemów, o tyle lot samolotem może okazać się nieco bardziej uciążliwy. Pies w samolocie to nie jest taka oczywista sprawa. Trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów m.in. sprawdzić linię lotniczą, przepisy kraju do którego się udajemy, a także zadbać o odpowiednie warunki i spokojną podróż naszego pupila.
Jeśli postanowiłeś wybrać się na wakacje w nieco odleglejszy zakątek świata i nie wyobrażasz sobie podróży bez swojego zwierzaka to musisz koniecznie przeczytać nasz artykuł.

Zwierzęta w samolocie

Przewóz zwierząt w samolocie możliwy jest tylko u niektórych linii lotniczych. Jeśli zdecydujesz się na przewóz psa samolotem to musisz się przed podróżą upewnić czy Twój przewoźnik Tobie na to pozwoli. Na pokładzie samolotu może znajdować się określona liczba zwierząt, dlatego też jeśli zgłosisz u przewoźnika zbyt późno chęć przewiezienia psa to niestety możesz nie dostać na to zgody.
Zastanawiasz się pewnie jakie linie lotnicze przewożą psy i nie robią z tego żadnego problemu. Już spieszymy z wyjaśnieniem.

  • Pies w samolocie Ryanair jest mile widziany, ale odnosi się to wyłącznie do psów przewodników i psów, które asystują osobom niewidomym. W innym przypadku może być problem.
    W przypadku linii lotniczych WizzAir przewóz zwierząt nie jest możliwy, wyjątek stanowią psy przewodnicy i psy asystujące osobom niewidomym.
  • LOT jest bardziej przyjazną linią lotniczą i stwarza swoim pasażerom więcej możliwości. LOT zezwala na przewóz zwierząt samolotem. Pasażerowie mogą podróżować z psem, kotem, albo tchórzofretką. Zwierzęta mogą być przewożone na pokładzie, albo w luku bagażowym wszystko zależy od wielkości i wagi zwierzęcia.
  • Lufthansa to kolejna linia lotnicza, która zezwala na przewożenie psów, albo kotów w zależności od ich wielkości w luku bagażowym, bądź na pokładzie samolotu. Jeśli jednak chcesz przewieź psa zaliczanego do grupy ras niebezpiecznych będą Cię obowiązywały dodatkowe obostrzenia.

Przewóz zwierząt w samolocie

Jeśli zapoznałeś się już z ofertą linii lotniczych i wiesz, że pies w samolocie jest mile widziany powinieneś również dowiedzieć się w jaki sposób zwierzęta mogą być przewożone w samolocie. Niestety pasażer nie może samodzielnie zdecydować w jaki sposób chce, aby pies podróżował w samolocie. To w jaki sposób będzie się odbywał przewóz zwierząt samolotem zależy głównie od wagi i wielkości zwierzęcia, a także od przepisów obowiązujących w kraju do którego się leci. Istnieją trzy sposoby:

  • zwierzę może znajdować się na pokładzie samolotu w specjalnym transporterze; w ten sposób można przewozić wyłącznie małe zwierzęta, gdyż łączna waga zwierzęcia i transportera w jakim się znajduje nie może przekraczać 8 kg; w trakcie trwania lotu nie można wyjmować zwierzęcia z transportera, a w trakcie startu i lądowania transportem należy umieścić pod fotelem znajdującym się przed Tobą;
  • w luku bagażowym; w taki sposób przewożone są zwierzęta większych rozmiarów; należy jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu transportera, musi być on na tyle duży, aby pies mógł w nim stanąć i spokojnie się obrócić, czy położyć; pojemnik musi być zamknięty i wyłożony miękkim, chłonnym materiałem; warto również na pojemniku umieścić odpowiednią nalepkę i instrukcję mówiącą o sposobie postępowania ze zwierzęciem; pojemnik musi być wyposażony w poidełko z wodą, albo nawet coś do jedzenie; ponadto musi być on wykonany ze szklanego włókna, siatki metalowej, albo drewna i mieć otwory wentylacyjne z trzech stron;
  • w luku bagażowym – jako cargo; zwierzęta przewożone w luku bagażowym jako Cargo muszą mieć książeczkę szczepień, zaświadczenie weterynarza o stanie zdrowia zwierzęcia, paszport, posiadać microchip i odpowiednio dopasowany transporter.

Bilet lotniczy dla psa

Przed zarezerwowaniem i kupnem biletu warto się rozeznać ile będzie kosztował bilet lotniczy dla psa. Niekiedy cena ta może być wyższa niż za bilet dla człowieka, ale czego się nie robi żeby móc wyjechać na wakacje z naszym czworonogiem. Cena za bilet lotniczy dla psa uzależniona jest przede wszystkim od wielkości zwierzęcia i rodzaju samolotu jakim będziemy lecieli. W przypadku linii lotniczych LOT opłaty wyglądają następująco:

  • małe zwierzę do 8 kg przewożone na pokładzie samolotu to koszt od 50 do 280 zł: loty krajowe 50 zł; Europa i Bliski Wschód 200 zł; USA/Kanada/Chiny/Japonia 280 zł;
  • zwierzęta większych gabarytów przewożone w luku bagażowym to koszt od 280 do 1200 zł: loty krajowe 280 zł; Europa i Bliski Wschód 600 zł; USA/Kanada/Chiny/Japonia 1200 zł.

Opłaty za przewóz zwierząt samolotem linii lotniczych Lufthansa:

  • małe zwierzęta przewożone na pokładzie samolotu to koszt od 35 do 70 Euro: Niemcy 35 euro; Europa i Kraje Trzeciego Świata 50 euro; loty między kontynentami 70 euro;
    zwierzęta średniej wielkości to koszt od 70 do 150 euro: Niemcy 70 euro; Europa i Kraje Trzeciego Świata 100 euro; loty między kontynentami 150 euro;
  • zwierzęta dużych rozmiarów to koszt od 150 do 300 euro: Niemcy 150 euro; Europa i Kraje Trzeciego Świata 200 euro; loty między kontynentami 300 euro.
  • Pies przewodnik oraz psy asystujące osobom niewidomym, czy niepełnosprawnym są przewożone samolotem całkowicie bezpłatnie. W takim przypadku psy nie muszą znajdować się w transporterach. Jedyny wymóg to to, że pies podróżujący samolotem musi znajdować się na smyczy, a jego opiekun musi posiadać przy sobie kaganiec i zaświadczenie lekarskie.

Uprzedź linię lotniczą!

Jeśli już podjąłeś decyzję, że pies będzie podróżował z Tobą samolotem i dopiąłeś wszelkich formalności to pamiętaj o tym, aby przed wylotem skontaktować się z przewoźnikiem i uprzedzić go o chęci zabrania psa na pokład samolotu. Na pokład może być zabrana tylko określona liczba zwierząt, dlatego też najlepiej na 72, albo 48 godzin przed wylotem skontaktować się z przewoźnikiem i poinformować go, że Twój pies będzie leciał samolotem. Zaś w dniu wylotu warto przybyć na lotnisko wcześniej niż zazwyczaj. Życzymy, aby lot samolotem upłynął w przyjemnej atmosferze Tobie i Twojemu czworonożnemu przyjacielowi.


Dodaj swoją opinię