Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
Prędkość samolotu pasażerskiego

Prędkość samolotu pasażerskiego przy starcie oraz w locie

Okres wakacyjny to wzmożony czas, gdzie wykupujemy wycieczki oraz planujemy podróże samolotem. Decydując się na wakacje, często wybieramy daleki odległości, ciekawią nas najdalsze zakątki świata. Planując wakacyjną podróż, często decydujemy się na lot samolotem, większość osób ma już pierwszy lot za sobą, ale nadal są osoby, które nigdy nie podróżowały samolotem. Współczesne samoloty pasażerskie są bardzo bezpieczne i bez trudu potrafią zabrać na pokład kilkaset osób. Odsyłam do naszej bazy samolotów oraz informacji na temat największego samolotu pasażerskiego świata, jakim jest Airbus A380.

Każdy lot samolotem pasażerskim odbywa się dopiero po przejściu wszystkich odpraw biletowo-bagażowych oraz kontroli bezpieczeństwa. Specjalnie dla osób, które nigdy nie latały samolotem przygotowaliśmy instrukcje krok po kroku – jak wygląda odprawa na lotnisku.

Jak wygląda procedura startowa?

W czasie gdy pasażerowie odbywają odprawę na lotnisku, piloci samolotu mają za zadanie sprawdzić szczegółowo i dokładnie wszystkie ustawienia w kokpicie samolotu. Sprawdzić należy wszystkie urządzenia, awioniki, sprawdzić aktualną i prognozowaną pogodę w czasie startu oraz lądowania, oraz przekazać plan lotu do wieży kontrolnej. Plam lotu musi zostać sprawdzony i zatwierdzony przez kontrolera przed wylotem samolotu z lotniska.

Po zdaniu planu do kontroli lotów, piloci (kapitan i drugi pilot) proszą o zezwolenie na odbycie lotu. Wieża kontrolna, czyli kontroler po sprawdzeniu dokładnego planu lotu, potwierdza jego trasę i zezwala na lot. To kontroler ustala i informuje pilotów, z którego pasa odbędzie się start samolotu (procedura startowa) oraz z jaką początkową wysokością będzie wznosił się samolot tuż po starcie. Każdy samolot pasażerski wyposażony jest w transponder, który jest odpowiednio ustawiany przez pilotów w celu identyfikacji przez wieżę kontrolną samolotu podczas całej trasy.

Prędkość samolotu pasażerskiego podczas startu

Wiele osób zastanawia się, jaką prędkość osiąga samolot pasażerski podczas startu z lotniska. Prędkość w czasie startowania zależy od bardzo wielu czynników, najważniejszym z nich jest model samolotu, każdy samolot wyposażony jest w inne silniki, które generują więcej lub mniej mocy, co przekłada się na maksymalną prędkość podczas startu. Dodatkowymi czynnikami są także wiatr oraz ciężar samolotu. Przyjmuje się jednak, że średnia prędkość samolotów pasażerskich przy starcie wynosi od 170 km/h do nawet 330 km/h.

Prędkość samolotu w locie

Każdego dnia nad Polską przelatuje kilka tysięcy samolotów. Możemy śledzić na żywo wszystkie samoloty, na radarze lotów. Na mapie możemy zaobserwować, jak duże jest zagęszczenie samolotów nad Polską oraz Europą. Mimo wszystko podróżowanie samolotem to nadal najbezpieczniejsza i najszybsza metoda podróżowania do najdalszych zakątków świata.

Po starcie samolotu i uzyskaniu odpowiedniej wysokości około 10 tysięcy stóp kończy się procedura wznoszenia maszyny, a rozpoczyna regularny lot. Samoloty pasażerskie latają bardzo wysoko, w celu zmniejszenia oporów powietrza. Spowodowane to jest faktem, że powietrze wraz ze wzrostem wysokości staję się bardziej rozrzedzone, dzięki temu samoloty pasażerskie spalają znacznie mniej paliwa w czasie lotu. Osoby, które często latają samolotami pewnie wielokrotnie zauważyły, że w czasie wzniesienia samolotu na odpowiednią (docelową wysokość przelotową) wysokość słychać bardzo głośno pracę silnika odrzutowego, które w tym momencie pracują pod największym obciążeniem w czasie całego lotu. Każdy samolot zaprojektowany jest tak, aby mógł wylądować nawet z jednym działającym silnikiem. Najczęściej wyposażone są w dwa lub cztery, co powoduje, że ryzyko awarii jest bardzo niskie.

Prędkość samolotów pasażerskich w locie na odpowiedniej wysokości to około 800 – 1000 km/h. Tak jak w przypadku startu, osiągana prędkość przez samolot pasażerski wynika głównie z jego specyfikacji i typu, wagi oraz wiatru towarzyszącego na trasie. Najszybszy samolot pasażerski świata leciał z prędkością 2150 km/h, w tym czasie pokonał trasę z Paryża do Nowego Jorku zaledwie w 3,5 h.


Dodaj swoją opinię