Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl

Radar lotów


Radar lotów samolotów – jak to działa?

Dynamiczny rozwój gałęzi technologicznej w ostatnich dekadach miał znaczący wpływ na powstanie oraz udoskonalenie wielu dziedzin naukowych. Jednym z obszarów dotkniętych myślą rozwojową było lotnictwo. Opracowano narzędzie, dzięki któremu za pośrednictwem internetu można śledzić aktualne położenie samolotów pasażerskich i transportowych na całej kuli ziemskiej, tzw. radar lotów. 

Gdyby ktoś, kilkadziesiąt lat wstecz powiedział, że za pośrednictwem internetu będziemy mogli obserwować całą sieć samolotów unoszących się ponad Ziemią, zapewne zostałby uznany za osobę o niezdrowych zmysłach. Dziś jednak powstanie radaru lotów nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. 

Radar lotów samolotów jest powszechnie stosowany na szeroką skalę, jednakowo przez profesjonalistów w celach czysto zawodowych oraz przez interesantów. 

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji korzystać z radaru lotów, w dalszej części artykułu przybliżę sposób działania radaru, a także poruszę po krótce historię jego powstania i funkcjonalność w wykorzystaniu tego narzędzia na co dzień. 

Radar lotów – co to takiego i jak go używać?

Radar lotów samolotowych to program (w formie aplikacji internetowej), gromadzący bogate źródło informacji na temat aktualnych lotów samolotów oraz kursów lotniczych. Program wykorzystuje dane, w które zaopatruje się poprzez wykorzystanie fal radarowych. Każdą z fal emituje specjalny nadajnik. Po namierzeniu celu sygnał zostaje „odbija się” i wraca do nadajnika. Droga powrotna konkretnej fali umożliwia określenie odległości, która dzieli badany obiekt (w tym przypadku samolot) od nadajnika emitującego falę. To właśnie ta technologia, dzięki nadajnikom zlokalizowanym na całym świecie, pozwala określić aktualne położenie samolotów oraz kursy lotów, które gromadzone są w jednej aplikacji. 

Jak korzystać z radaru lotniczego?

Aby skorzystać z radaru lotów, niezbędne jest oczywiście połączenie z siecią (program aktualizuje dane pobierając je za z łącza internetowego). 

Wizualnie radar przypomina interaktywną mapę świata, na której umiejscowione zostały ikony kształtem przypominające samolot, zmieniające swoje położenie zgodnie z ciągłą aktualizacją danych, aby jak najbardziej odzwierciedlić aktualne położenie danej jednostki lotniczej. 

Za pośrednictwem aplikacji użytkownik nabędzie informacje o bieżącym położeniu konkretnego samolotu. Ponadto, może dowiedzieć się, o której dana jednostka lotnicza wystartowała, jaki jest jej kurs lotu oraz czas lądowania. Co więcej, aplikacja dostarczy informacji na temat potencjalnego opóźnienia lotu.

Profesjonaliści wykorzystują radar lotów m.in. do monitorowania natężenia ruchu lotniczego w czasie rzeczywistym oraz analizowania alternatywnych tras dla poszczególnych samolotów, w celu ich optymalizacji.

Radar lotów samolotowych jest aplikacją w pełni darmową. Aby z niej skorzystać, wystarczy posiadać dostęp do sieci. Można z niego korzystać za pośrednictwem komputera oraz smartfona śledząc loty odbywające się na całym świecie! 

Dla początkujących obserwatorów radaru lotów korzystanie z aplikacji może być niejasne. Poniżej przybliżę, jak łatwo można z niego skorzystać. Podczas pierwszego użytkowania aplikacji radaru lotów warto wziąć pod uwagę kilka istotnych wskazówek oraz instrukcji używania programów tego rodzaju. 

Główne narzędzie aplikacji, czyli mapa – można ją dostosowywać zgodnie ze swoimi preferencjami (w zależności, czy interesują nas loty na całym świecie, kontynencie czy na określonym obszarze) możemy ją odpowiednio oddalać bądź przybliżać, aby wyodrębnić poszczególne loty.

Aby przybliżyć bądź oddalić mapę wystarczy nam środkowy przycisk myszy, bądź znaki „+” i „-„ w danej aplikacji. Powiększenie danego obszaru pozwoli na dokładniejszą weryfikację położenia samolotów. 

W celu uzyskania szczegółów danego lotu wystarczy umieścić kursor na konkretnej miniaturce i otworzyć okienko za pomocą lewego przycisku myszy. Po kliknięciu danej miniaturki otworzy się okno ze szczegółami loty, m.in. godzina startu samolotu, oraz planowany czas lądowania, miejsce wylotu oraz przylotu oraz informacje na temat linii lotniczej, modelu samolotu itd.

Wyszukiwarka radaru lotów – dzięki filtrowaniu lotów, możemy szybciej znaleźć interesujący nas samolot. Warto wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie samoloty będą możliwe do wyszukania w aplikacji. Mowa tutaj głównie o samolotach wojskowych, rządowych itd. Przeczytaj także: z jaką prędkością leci samolot pasażerski!

Najpopularniejsze linie lotnicze dostępne na radarze:

  1. Ryanair
  2. easyJet
  3. Lufthansa
  4. Emirates
  5. British Airways
  6. Air France
  7. Turkish Airlines
  8. KLM
  9. United Airlines
  10. Delta Air Lines

Radar samolotów – darmowa aplikacja do śledzenia lotów!

Z aplikacji radar lotów samolotowych możesz korzystać kompletnie za darmo. Potrzebujesz jedynie dostępu do sieci internetowej. Możesz śledzić aktualne loty zarówno za pośrednictwem komputera, jak i smartfona. Bezpłatne korzystanie z aplikacji na pewno zachęci do użytkowania amatorów lotnictwa, którzy korzystają z radaru w celach głównie hobbistycznych. Np. śledzenia trasy lotu samolotu, którym lecą Twoi bliscy bądź sprawdzenia informacji na temat czasu przylotu do miejsca docelowego (w przypadku odbierania podróżującego z lotniska) oraz sprawdzenia pogody w danej części świata. To pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek długiego oczekiwania na lotnisku. Sprawdź, mapę lotnisk w Polsce.

Jak widać, programy umożliwiające śledzenie lotów samolotów mogą być wykorzystywane nie tylko w celach zawodowych, ale również jako narzędzie do ułatwienia codziennego życia. 

Ruch drogą powietrzną z biegiem lat staje się coraz częściej wybieranym środkiem transportu. Korzystając z samolotu, podróżujemy już nie tylko w odległe części świata, ale również pokonujemy krótsze trasy pozwalające skrócić czas podróży. Coraz nowocześniejsza myśl technologiczna pozwala nam na jednoczesne wzbijanie się tylu maszyn lotniczych w powietrze w sposób bezpieczny i przemyślany.  

Historia i początki powstania radaru lotniczego

Za datę powstania radaru lotów można uznać koniec dziewiętnastego wieku. W dużej mierze przyczynił się do tego niemiecki fizyk Heinrich Hertz, odkrywając sposób działania fal elektromagnetycznych (w 1886 r.). Hertz dowiódł ważną cechę tego typu fal – ich zdolność odbijania się od wszelkiego rodzaju metali.

Niespełna dwadzieścia lat później niemiecki badacz Christian Hülsmeyer dokonał przełomowego eksperymentu. Jako pierwszy podjął się próby zlokalizowania samolotu. Niestety eksperyment zakończył się porażką. Pierwszej udanej próby zlokalizowania samolotu dokonano w 1935 roku. Rewolucjonistą, który tego dokonał był sir Robert Watson – Watt. 

Od tamtego wydarzenia radary produkowano na coraz szerszą skalę. Były one nieustannie udoskonalane, co umożliwiło wykrycie samolotu z coraz większej odległości. 

Radary lotów odegrały bardzo istotną rolę podczas drugiej wojny światowej – zarówno Anglia, jak i Trzecia Rzesza używały ich do namierzania samolotów wroga oraz ich likwidowania. 

W historii radaru lotniczego pojawił się także okres, kiedy to jego zastosowanie zostało zabronione (lata do 1950 r.). Po wycofaniu zakazu z radarów lotów przez wiele lat mogli korzystać jedynie profesjonaliści jako narzędzie w swojej pracy, m.in. pracownicy lotnisk cywilnych oraz wojskowych. 

Rozwinięcie ruchu lotniczego w ciągu kolejnych lat wpłynęło na umożliwienie dostępu do radaru lotów coraz to szerszej grupie zainteresowanych. 

Samoloty od zawsze stanowiły spore zainteresowanie wśród ludzi.

Marzenia o unoszeniu się nad powierzchnią Ziemi towarzyszyły niejednemu dziecku. Kwestią czasu było przeniesienie tego marzenia do prawdziwego życia.

Rozwój radarów lotu

Postęp myśli technologicznej na przestrzeni lat miał znaczący wpływ na udoskonalenie funkcjonalności radarów lotów. Wraz z rozwinięciem sieci internetowej oraz technologii aplikacji internetowych, radary poszerzyły swój odbiór, dzięki czemu stały się dostępne również dla amatorów informacji lotniczej. Poprzez szybkie łącze oraz nowoczesne technologie umożliwiające sprawną aktualizację danych, aplikacja radaru lotów pozwala monitorować bieżącą sytuację lotów na całym świecie wszystkim, którzy tego potrzebują. Łatwość obsługi oraz przejrzysty mechanizm działania znajdzie sympatie zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Radar lotów to narzędzie przydatne na wiele sposobów. Od planowania trasy lotów po weryfikacje ewentualnych zmian w godzinach przylotów/odlotów. Niezaprzeczalnie jest to przydatna aplikacja, z której naprawdę warto skorzystać!