Skontaktuj się z nami:

kontakt@bazalotnisk.pl
Planetaria w Polsce

Planetarium i obserwatorium astronomiczne. Planetaria w Polsce dla dzieci i dorosłych.

Szukasz pomysłu na ciekawą wycieczką, a może jesteś zainteresowany gwiazdami, planetami i całym układem słonecznym? Coraz więcej ciekawych miejsc możemy zwiedzić w Polsce. W takie miejsce warto zabrać dzieci, otrzymają one wiele odpowiedzi dotyczących kosmosu, na które nie zawsze znamy odpowiedzi. Dodatkowo taka wycieczka może zainspirować dzieci jak i dorosłych do edukacji w tym temacie. Planetarium czy obserwatorium jest miejscem zapierającym dech w piersiach, pokazywane są tam filmy, prezentacje 3D czy pokazy multimedialne. Wiele Planetariów organizuje specjalne warsztaty oraz wystawy tematyczne, a to szansa na wspaniałą zabawę nie tylko dla dzieci. Warto poznać to co nas otacza, Galaktykę, a dzięki takim miejscom w Polsce możemy to wszystko zobaczyć na własne oczy. W tym artykule znajdziecie w jakim mieście znajduje się Planetarium. Może jest w Waszym mieście, a jeszcze się tam nie wybraliście. Zobaczcie najciekawsze miejsca w Polsce.

Centrum Nauki Kopernik. Planetarium Niebo Kopernika w Warszawie.

Najpopularniejsze miejsce w Polsce, nie tylko ze względu na miasto, czyli stolicę. Jest to też jedno z najnowocześniejszych miejsc w Polsce. Planetarium jest częścią Centrum Nauki Kopernik i działa od 2011 roku. Posiada ekran sferyczny o średnicy 16 m. Dostępne są 139 miejsc przed sześcioma projektorami. Są one tak udoskonalone, że jesteśmy w stanie oglądać kosmos, gwiazdozbiory i planety w czasie rzeczywistym. Planetarium ma własne studio produkcyjne, co pozwala im na tworzenie filmów o bardzo wysokiej jakości. Aktualnie można zobaczyć około 50 pozycji filmowych w ciągu tygodnia. Dostępne są również bezpłatne wystawy, a wielka kopuła budynku pozwala zobaczyć niebo w pełnej okazałości.

Cennik:

 • Seans 2D
 • Bilet ulgowy 16 zł
 • Bilet normalny 22 zł
 • Seans 3D
 • Bilet ulgowy 21 zł
 • Bilet normalny 27 zł

Planetarium EC1. Planetarium i Obserwatorium w Łodzi

To planetarium jest najnowocześniejszym miejscem nie tylko w Polsce ale w Europie Środkowo-Wschodniej. Znajduje się tam ekran sferyczny o średnicy 14 m. Sala obserwacyjna pomieści aż 110 widzów, a wyświetlany obraz ma rozdzielczość 8K! Znajduje się tam również muzeum techniki oraz odnowiona zabytkowa elektrownia, w których znajdują się wystawy stałe a także sezonowe. Planetarium wspiera polską kinematografię, więc można tam zobaczyć wiele ciekawych filmów. Dowiedzieć się tam można o najnowszych misjach na Marsa, o nowo odkrytych planetach czy o wirtualnej rzeczywistości. Każdy znajdzie coś dla siebie, rano organizowane są wystawy, zabawy i warsztaty dla dzieci ze szkół. Po południu znajdziecie tam informacje popularnonaukowe, za to wieczorami organizowane są imprezy artystyczne lub specjalne pokazy pod kopułą.

Planetarium Łódź – cennik biletów:

 • Wtorek – Piątek
 • Bilet ulgowy: 13 zł
 • Bilet normalny: 18 zł
 • Sobota – Niedziela
 • Bilet ulgowy – 14 zł
 • Bilet normalny – 20 zł

Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu

Tu chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć dlaczego akurat Toruń! To miasto Mikołaja Kopernika. Miejsce to nazywa się dokładnie: „Centrum popularyzacji kosmosu”. Można odwiedzać to miejsce w grupie jak i indywidualnie. Planetarium w Toruniu zachęca widokiem nocnego nieba, wyświetlanym na całej kopule. Dzięki najnowszej technologii można oglądać cały kosmos i planety bezpośrednio z Ziemi. Znajdziecie też tam wystawy interaktywne, które uczą nowej wiedzy o kosmosie i naszej planecie. W tym miejscu otrzymacie również sporo wiedzy na temat Mikołaja Kopernika i jego odkryć. Warto wybrać się do tego miejsca z dziećmi.

Planetarium w Toruniu – bilety:

 • Baza MARS#17 (wystawa interaktywna)
 • Bilet grupowy szkolny – 8 zł od osoby
 • Bilet ulgowy – 10 zł
 • Bilet normalny – 12 zł

SALA GEODIUM (wystawa interaktywna)

 • Bilet grupowy szkolny – 6 zł od osoby
 • Bilet ulgowy – 8 zł
 • Bilet normalny – 10 zł

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Jest to jedno z najstarszych Planetariów w Polsce. Kopuła ma 15 m średnicy, pod którą znajduje się 200 miejsc siedzących. Oprócz wystaw stałych można skorzystać też z Biblioteki astronomicznej, w której znajduje się bardzo duże ciekawych pozycji naukowych. Planetarium posiada również nowoczesny system projekcyjny, dzięki któremu można zobaczyć cały widok nieba, a także konkretnych obiektów kosmicznych, czyli planety, gwiazdy a nawet galaktyki.

Planetarium Olsztyn – cennik:

 • Seanse pod kopułą Planetarium:
 • Bilet ulgowy – 10 zł
 • Bilet normalny – 15 zł

Planetarium Śląskie. Planetarium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Jest to najstarsze Planetarium w Polsce, utworzone w 1955 roku. Miejsce to posiada kopułę o średnicy 23 m. Planetarium położone jest Parku Rozrywki i zapewnia różne ciekawe wydarzenia. Organizowane są tam na przykład noce spadających gwiazd czy warsztaty dydaktyczne. Obecnie Planetarium przechodzi modernizację całego budynku dlatego nie jest dostępne dla odwiedzających.

W Polsce występują jeszcze inne mniejsze Planetaria. Są to między innymi Planetarium Instytutu Fizyki Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, Astronomiczna EURECA w Szczecinie czy Planetarium Akademii Morskiej w Gdyni. Jeżeli chociaż trochę jesteście zainteresowani tym co nas otacza, co znajduje się poza kulą ziemską, warto odwiedzić takie miejsce. To świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Dodatkowo są to miejsca naukowe dlatego można poznać wiele ciekawostek, a także pogłębić swoją wiedzę.


Dodaj swoją opinię